| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Materiały izolacyjne > Co to jest emulsja bitumiczna?

Co to jest emulsja bitumiczna?

Emulsja służy do gruntowania powierzchni tynków, jastrychów, betonów i murów przed nakładaniem bezrozpuszczalnikowych mas bitumicznych.

Emulsja może być użyta do izolowania tynków i betonów przed wilgotnością gruntów. Możliwe jest również dodawanie jej do zaprawy cementowej w celu wykonania wodoszczelnych zapraw cementowych. Można ją również dodawać do zaprawy cementowej przy wykonywaniu wodoszczelnych zapraw murarskich, tynków i jastrychów. Jest to typ izolacji typu lekkiego.

Powstanie emulsji to proces „emulgowania”. Jest to proces mechanicznego obniżania lepkości. Według definicji emulgowanie polega na rozproszeniu jednej niemieszalnej cieczy w drugiej. Proces ten wspomaga środek emulgujący, który pomaga w przezwyciężeniu (w przypadku bitumu) naturalnej hydrofobii bitumu do mieszania się z wodą. Emulsję bitumiczną można scharakteryzować jako ciecz, w której znajduje się rozproszony bitum w wodnej fazie rozpraszającej w formie niewielkich cząsteczek. Układ ten znajduje się pod wpływem działania ładunków elektrostatycznych wytwarzanych przez środek emulgujący, przez co pomiędzy cząsteczkami bitumu znajduje się faza wody nadająca fazie asfalty charakter rozpuszczalnika lub tzw. „efektu smarującego”. Po odparowaniu fazy rozpraszającej, np. wody bitum wraca do fazy pierwotnej czyli asfaltu.

Aby dodatkowo obniżyć lepkość wyjściową emulgacji poddaje się asfalty miękkie. Najczęściej stosowane są emulsje szybko rozpadowe (kationowe w których cząstki rozpuszczalne w wodzie obdarzone są ładunkiem dodatnim). Emulsja generalnie składa się ,w zależności od typu, z od 50 do 70% asfaltu, reszta to faza rozpraszająca podlegająca odparowaniu.

Polecamy: Schronienie w ogrodzie

Dla porównania lepkość dynamiczna emulsji w temperaturze pokojowej 20ºC oscyluje wokół wartości 10 Pas (mydło w płynie), podczas gdy samego bitumu przekracza 8000 Pas (zwarta plastyczna masa).

Czytaj także: Podgrzewacz czy kocioł

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK