| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Materiały elewacyjne > Jak kłaść tynk cienkowarstwowy. Poradnk

Jak kłaść tynk cienkowarstwowy. Poradnk

Jeśli planujemy kłaść tynk cienkowarstwowy najlepiej zatrudnić do tego celu wyspecjalizowaną ekipę, nie jest to bowiem proste zadanie. Jednak, nawet jeśli do nakładania tynku cienkowarstwowego zatrudnimy ekipę, sami powinniśmy wiedzieć, jak powinno wyglądać nakładanie tynku cienkowarstwowego na elewację. Zobacz poradnik.

Przygotowanie podłoża

Podstawą w przypadku nakładania tynków cienkowarstwowych jest właściwe przygotowanie podłoża. Musi być przede wszystkim suche, stabilne, wolne od uszkodzeń a także równe i pozbawione bruzd i zgrubień. Dodatkowo można je wzmocnić preparatem gruntującym ograniczającym chłonność. Konieczne jest położenie pod tynk masy podkładowej w kolorze zbliżonym do wyprawy wierzchniej. Ułatwia ona dalsze prace przy nakładaniu tynku a także gwarantuje doskonałą jego przyczepność przez co tynki nie zaczną się odspajać i odpadać od ściany.

Przygotowanie zaprawy tynkarskiej

Dostarczane przez producenta zaprawy tynkarskie są produktami praktycznie gotowymi do użycia i nie wolno dodawać żadnych substancji chemicznych np. wapna czy wszelkiego rodzaju plastyfikatorów uszlachetniających, narażamy się bowiem na niemal pewne problemy z niestabilnością koloru tynku oraz automatyczne odrzucenie ewentualnej reklamacji przez producenta. Dozwolone jest jedynie regulowanie gęstości masy przez dodawanie czystej wody w ilości zalecanej przed producenta. Gotowe masy tynkarskie należy starannie wymieszać przy użyciu tynkarskich wolnoobrotowych mieszadeł koszykowych.

Tynkowanie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych

Zbyt niskie temperatury i podwyższona wilgotności a także upał i silne słońce nie sprzyjają aplikacji tynków. W takich warunkach atmosferycznych wiązanie spoiwa tynku ulega znacznym zaburzeniom. Przy dużej wilgotności proces ten właściwie ulega zatrzymaniu. Także przemrożony tynk w okresie wiązania odpada od ścian i jest całkowicie bezwartościowy. Poważnym błędem jest również aplikacja tynku gdy temperatura powietrza jest właściwa, lecz samo podłoże jest o temp poniżej zera, np. po wiosennej nocy z dużymi przymrozkami.

Podobnie w przypadku letnich upałów powinniśmy zrezygnować z aplikacji tynku. Wysokie temperatury powietrza oraz silne nasłonecznienie sprawi, że masa szybko zasycha utrudniając właściwe i równomiernie wyprowadzenie struktury. Dodatkowo mogą pojawić się przebarwienia i białoszare wykwity na powierzchni elewacji. Z kolei w przypadku opadów, woda może wypłukać spoiwo i pigment z masy tynkarskiej co z pewnością wpłynie na jego trwałość i estetykę.

Dlatego prace najlepiej zaplanować w okresie wiosennym lub jesiennym, kiedy temperatura powietrza wynosi między 5°C a 25°C. Alternatywą jest wykonywanie elewacji rano lub wieczorem, kiedy na powierzchnię ścian nie padają bezpośrednio promienienie słoneczne. W trudnych warunkach (opady i nasłonecznienie) pamiętajmy o stosowaniu osłonowych siatek na rusztowania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Robert Zych

Robert Zych — absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zasad sprzedaży uczył się w firmie Warszawa Coca Cola Bottlers. Od 1997 roku razem ze swoimi mentorami i nauczycielami Jerzym Gutem i Wojciechem Hamanem prowadzi firmę szkoleniową Kontrakt OSH. Jest autorem i współautorem książek Szef w roli coacha, Gen sprzedawcy, Lider sprzedaży, Szef w relacji z zespołem. Od ponad 20 lat pracuje jako trener sprzedaży. Szkolił w Polsce firmy z listy 100 największych. Specjalizuje się w szkoleniach w zakresie sprzedaży skierowanych do dla handlowców i szefów zespołów, pomaga sprzedawcom w aktywnym pozyskiwaniu klientów poprzez coaching i naukę w miejscu pracy. Odpowiada także za sprzedaż w swojej firmie szkoleniowej i codziennie zdobywa nowe, praktyczne doświadczenia.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK