| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Materiały elewacyjne > Jakie rodzaje kamienia naturalnego można stosować na elewacji?

Jakie rodzaje kamienia naturalnego można stosować na elewacji?


Rodzajów kamieni naturalnych które możemy stosować na elewacji jest bardzo wiele, w zależności od ich wyboru możemy liczyć że nasza elewacja z kamieni naturalnych będzie elegancka, gustowna i bardzo trwała. Kamienie naturalne najczęściej stosowane na elewacjach to piaskowiec, granit, wapień ale spotykane są też elewacje wykonane z bazaltu, kwarcytu, łupka, marmuru czy onyksu.

Kamień naturalny na elewacji

Większość kamieni naturalnych można stosować na elewacji, nie kiedy mogą wymagać większej pielęgnacji czy impregnacji by zachowały swój naturalny i pierwotny wygląd. Nie zależnie na jaki kamień naturalny się zdecydujemy to nasza elewacja będzie wyglądała gustownie, elegancko z pewnego rodzajem przepychu.

Granit – jest jednym z najtwardszych kamieni naturalnych, charakteryzuje się wysoką odpornością na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Bazalt – twarda skała pochodzenia wulkanicznego, występuje w odcieniach szarości pod względem właściwości porównywalny z granitem.

Wapień – występuje w dwóch rodzajach. Wapień miękki posiada ciepłe delikatne odcienie, nie nadaje się do polerowania. Wapień twardy jest bardziej zwarty, wytrzymały i dlatego często stosowany jest w miejscach intensywniej uczęszczanych.

Piaskowiec – powszechnie stosowane, posiadają delikatny jednolity odcień. Są kamieniem o porowatej strukturze dlatego powinno się je poddawać zabiegom impregnacyjnym.

Kwarcyt – jest kamieniem łupanym należącym do najtwardszych kamieni. Posiada połyskujące elementy które są drobinami kwarcu.

Łupek – należy do tańszych kamieni naturalnych, rosnącą popularność zawdzięcza swoim surowym wyglądem uzyskanym poprzez naturalnym rozszczepieniem powierzchni.

Marmur – jest twardym zwartym kamieniem posiadającym liczną paletę barw.

Onyksy – są różnobarwne o naprzemiennym układzie kolorów ciemnych z jasnymi. Ich cechą charakterystyczną jest przezroczystość co daje nieograniczone możliwości uzyskania ciekawych efektów podświetlając je.

Zobacz także: W jaki sposób dobrać materiał na elewację?

Kamień naturalny na elewacji mocuje się za pomocą nierdzewnych kotw lub rusztów. Występują kotwy nośne i stabilizujące. Kotwy nośne utrzymują cały ciężar kamienia, a w zależności od jego wielkości i ciężaru stosuje się kotwy o różnych parametrach i wytrzymałościach. Kotwy stabilizujące stosowane są w celu utrzymania kamienia w pozycji pionowej. Ruszty najczęściej stosuje się na ścianach pochyłych i nieregularnych.

Zobacz także: Tynk mineralny czy akrylowy?

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Większość kamieni naturalnych można stosować na elewacji, nie kiedy mogą wymagać większej pielęgnacji czy impregnacji by zachowały swój naturalny i pierwotny wygląd.
Większość kamieni naturalnych można stosować na elewacji, nie kiedy mogą wymagać większej pielęgnacji czy impregnacji by zachowały swój naturalny i pierwotny wygląd.

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK