| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Materiały elewacyjne > Tynk mineralny czy akrylowy?

Tynk mineralny czy akrylowy?

Problem wyboru tynku najczęściej pojawia się podczas wymiany ocieplenia lub docieplenia budynku. Na rynku jest wiele rodzajów tynków, z których najbardziej popularne to cienkowarstwowe tynki mineralne i akrylowe.

Każdy z nich charakteryzuje się różnymi właściwościami, których podstawą jest odmienny skład chemiczny i charakter wiązania. Tynki mineralne wykonane są na bazie cementu i wapna. Spoiwem tynku akrylowego jest dyspersja żywicy akrylowej. Odmienny skład chemiczny nie tylko wpływa na sposób wiązania, ale i na różne właściwości fizyczne. Główne cechy tynków to: elastyczność tynku akrylowego, co zapobiega powstawaniu rys na elewacji oraz paroprzepuszczalność tynku mineralnego, która jest ważna w przypadku stosowania do izolacji wełny mineralnej. Ich zużycie jest podobne i wynosi ok. 3 kg na metr kwadratowy. Oba tynki są równie trwałe, wytrzymują około 30–40 lat. Są łatwe w konserwacji, poza tym można je myć wodą pod ciśnieniem i malować farbami. 

Tynki mineralne sprzedawane są w postaci suchej mieszanki, z której po dodaniu wody wyrabiana jest masa gotowa do użycia. Z uwagi na to są tańsze, ale za to trudniejsze i bardziej pracochłonne w wykonaniu w porównaniu z tynkami akrylowymi, a wybór ich kolorów mniejszy. Tynki mineralne występują jedynie w jasnych pastelowych kolorach. Wyróżniającą cechą tynków mineralnych jest ich wysoka paroprzepuszczalność oraz to, że dobrze się sprawdzają w trudnych i zmiennych warunkach atmosferycznych.

Tynki akrylowe produkowane w postaci gotowego do użycia produktu, nie wymagają dużego nakładu pracy. Chcąc uniknąć problemu zarysowań tynku, uszkodzeń mechanicznych i przebarwień, eksperci polecają stosowanie tynku akrylowego, który jest elastyczny i odporny na odkształcenia podłoża. Tynk akrylowy jest materiałem szczelnym i wysoko odpornym na działanie wilgoci, przez co, jego paroprzepuszczalność jest mniejsza. Niestety cena jednak nie przemawia na jego korzyść. Tynki akrylowe są średnio trzykrotnie droższe niż mineralne, za to kolorystykę mają bardzo zróżnicowaną.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na rynku jest wiele rodzajów tynków, z których najbardziej popularne to cienkowarstwowe tynki mineralne i akrylowe.
Na rynku jest wiele rodzajów tynków, z których najbardziej popularne to cienkowarstwowe tynki mineralne i akrylowe.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK