| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Materiały elewacyjne > Jak zapewnić oddychanie elewacji?

Jak zapewnić oddychanie elewacji?

Zagadnienie związane z „oddychaniem” ścian jest zagadnieniem ściśle związanym z innymi aspektami sztuki budowlanej. Jednym z nich jest właściwe ocieplenie ścian budynku.

W czasie układania warstw pod względem wytrzymałościowym, termicznym należy również pamiętać o zróżnicowaniu materiałów pod kątem paroizolacyjności. Statystyki wskazują, że na największe zagrożenie z powodu zawilgocenie narażone są budynki zbudowane z materiałów termicznych wykorzystujące wełnę mineralną oraz elementów konstrukcyjnych wykonanych z materiałów o dużej nasiąkliwości, takich jak beton komórkowy.

Zawilgocenie jest związane z kondensacją pary wodnej na skutek interakcji takich czynników jak temperatura, wilgotność powietrza oraz ciśnienie. W odniesieniu do izolacji termicznej materiały budowlane takie jak: wełna mineralna, tynki zewnętrzne oraz farby powinny charakteryzować się dobrą paroprzepuszczalnością, która umożliwi odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz.

Taki stan rzeczy mogą skutecznie poprawić działania mające na celu użycie tynków wysokoprzepuszczalnych lub pustaki wentylacyjne.

Polecamy: Nakładanie tynku

Zastosowanie tych materiałów uniemożliwia wykraplanie się wody na skutek działania niskiej temperatury poniżej punktu rosy. Ogólna zasada jest taka, że należy dążyć do stosowania materiałów o dużym oporze dyfuzyjnym wewnątrz budynku a materiały porowate i charakteryzujące się wysoką ochroną termiczną na zewnątrz budynku. Prawidłowość wykonania przegrody można przewidzieć na etapie obliczeń. Obliczenia dotyczą określenia poziomu odporności przegrody na utratę ciepła oraz m.in. rozkład temperatury dający wgląd w przekrój ściany, w którym wystąpi wykraplanie wody.

Najlepiej, jeśli jest to miejsce izolacji, np.: styropianowej, gdyż w takiej warstwie nie ma wilgoci, która mogłaby się skroplić.

Reasumując przegroda powinna wyglądać następująco (licząc od strony zewnętrznej): ściana osłonowa, szczelina dylatacyjna(opcjonalnie), izolacja termiczna, ściana nośna, tynk cementowo-wapienny.

Czytaj także: Mostki termiczne

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK