| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Fundamenty > Na co zwracać uwagę podczas zakupu cementu?

Na co zwracać uwagę podczas zakupu cementu?

Cement jest podstawowym składnikiem betonu i ma Duzy wpływ na jakość konstrukcji budowlanych. Zły dobór cementu grozi obniżeniem trwałości konstrukcji, a także możliwością całkowitej utraty jej nośności. Poza tym może spowodować usterki estetyczne (przebarwienia, „raki”). Dlatego też przystępując do robót budowlanych należy pamiętać, że użycie cementu niskiej jakości, nawet przy jego odpowiedniej zawartości w betonie, niesie ryzyko poważnych konsekwencji.

Czy wiesz, że…

…na pośredników został nałożony obowiązek wykazania, że podczas transportu, odbioru, składowania, pakowania i wysyłki utrzymują zgodność otrzymanego luzem cementu z normami oraz że zachowana została jego jakość i niezmienność do czasu wysyłki do odbiorcy.

Tylko sprawdzeni producenci

Stowarzyszenie Producentów Cementu przyznaje znak „Pewny Cement” producentom, których produkty spełniają najwyższe wymagania normowe i techniczne na etapie produkcji, konfekcjonowania oraz dystrybucji. Znak jakości „Pewny Cement” może otrzymać każdy producent cementu, pod warunkiem, że jego produkt, dostępny na rynku, będzie spełniał normy jakościowe. Kluczowe znaczenie ma wybór pewnego, bezpiecznego produktu oraz sprawdzonego producenta. Znak „Pewny Cement” znajdziemy na workach cementu, pochodzącego od producenta, który uzyskał prawo do posługiwania się tym znakiem.

Znak: Pewny Cement

Należy pamiętać, że stosowanie produktów niewiadomego pochodzenia ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji.

Niektórzy producenci cementu wprowadzili nazwy własne produktów, aby ułatwić klientom wybór właściwego cementu do jego przewidywanego przeznaczenia. Szczególne znaczenie ma to dla klientów końcowych cementu workowanego, ponieważ dla nich rozszyfrowanie oznaczenia normowego może być niekiedy kłopotliwe.

Kluczowe zasady zakupu cementu:

  1. Zawsze kupuj cement oznaczony symbolem CE lub znakiem budowlanym B.
  2. Zwracaj uwagę aby cement, który kupujesz pochodził zawsze od sprawdzonych producentów, tj. cementowni i/lub posiadał znak Pewny Cement.
  3. Unikaj kupowania cementu z Certyfikatem Zgodności wystawionym na zgodność z Aprobatą Techniczną –  poszukuj z powołaniem na normę PN-EN 197-1.
  4. Unikaj kupowania cementu bez lub z nieczytelną datą produkcji oraz niejasnymi, nieaktualnymi lub wykluczającymi się oznaczeniami.
  5. Sprawdź termin gwarantowanego utrzymania paramentów.
  6. Pamiętaj, aby kupować cement zgodnie z jego przewidywanym zastosowaniem.

Zobacz także: Konsystencja, a urabialność mieszanki betonowej – różnice

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK