| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Fundamenty > Podłoga na gruncie – wykonanie krok po kroku

Podłoga na gruncie – wykonanie krok po kroku

Podłoga na gruncie jest elementem budynku, który warto wykonać zanim jeszcze zaczniemy budować ściany zewnętrzne budynku. Podłogę na gruncie inaczej wykonujemy w budynku podpiwniczonym, a inaczej w budynku bez piwnicy. Zobacz jaka jest różnica.

Krok 3 – izolacja przeciwwilgociowa

Izolacje przeciwwilgociową podłogi na gruncie najczęściej wykonuje się z papy lub z folii. Zadaniem izolacji przeciwwilgociowej jest ochrona pierwszej kondygnacji przed wilgocią pochodzącą od gruntu.

Należy pamiętać, aby podczas wykonywania  izolacji przeciwwilgociowej budynku, połączyć ją z izolacją pozioma ścian fundamentowych.

Zobacz także: Jaki jest podział izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ich zastosowanie?

Izolację przeciwwilgociową należy ułożyć na wcześniej wykonanej warstwie betonu. Jeśli tak wynika z projektu, izolację można układać też na warstwie ociepleniowej o ile została ona wykonana z materiału o małej nasiąkliwości (np. styropianu przeznaczonego do fundamentów – XPS).  Gdy poziom wód gruntowych jest dość wysoki, należy dodatkowo położyć izolację przeciwwodną.

Jeśli budynek znajdujący się na podmokłej działce jest nie podpiwniczony, nie musimy się tym przejmować, w takiej sytuacji zazwyczaj poziom wody gruntowej jest znacznie niżej niż został posadowiony budynek.

Krok 4 – izolacja termiczna

Izolację termiczną stosujemy w celu zatrzymania ciepła wewnątrz budynku. Brak izolacji będzie powodować, że ciepło z wnętrza budynku będzie „uciekać” w stronę gruntu. Jako izolację termiczną na podłodze na gruncie najczęściej stosuje się specjalne do tego celu przeznaczony styropian (polistyren ekstrudowany – XPS).

Zobacz także: Jak odpowiednio dobrać izolacje termiczną podłogi na gruncie?

Krok 5 – wykonanie szlichty (podkładu betonowego)

Szlichta jest warstwą na której będziemy wykonywać ostateczną warstwę posadzki. Sposobów na wykonanie tej warstwy jest wiele: może być to jastrych, podłoga a legarach lub też tradycyjny podkład. Każde z rozwiązań nieco różni się od siebie, a to które rozwiązane wybierzemy zależy w dużej mierze od nas lub od projektanta, który wykonał projekt.

Jednym z częściej wybieranych rozwiązań jest zastosowanie wylewki samopoziomującej. Samodzielne wyrównanie warstwy zaprawy nie jest prostym zadaniem. Zastosowanie zaprawy samopoziomującej znacznie ułatwia prace. Specjalnie przygotowana zaprawa o właściwościach samopoziomujących ma najczęściej grubość 1 cm, dzięki niej w prosty sposób możemy uzyskać prostą powierzchnię. Z racji tego, że zaprawa samopoziomująca ma grubość jedynie 1 cm (a wymagane jest ok. 7 cm), pod warstwę samopoziomującą powinniśmy zastosować podkład tradycyjny, a zaprawę samopoziomująca zastosować jedynie w celu wyrównania ostatecznej warstwy, na której będziemy potem układać panele  lub inną warstwę wykończeniową.

Zobacz także: Podłoga na gruncie – na legarach czy na podkładzie betonowym?

Krok 6 – warstwa wykończeniowa

Wyboru ostatecznej warstwy wykończeniowej możemy dokonać, kiedy praktycznie już cały budynek będzie gotowy. Rozwiązań jest bardzo wiele, a wybór w dużym stopniu zależy od rodzaju pomieszczenia, które będziemy wykańczać. Jako warstwę wykończeniowa możemy zastosować np.: terakotę, gress, panele, okładziny drewniane i inne materiały.

Zobacz także: Podłoga z drewna tekowego – odporna na wilgoć

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podłoga na gruncie jest elementem budynku, który warto wykonać zanim jeszcze zaczniemy budować ściany zewnętrzne budynku.
Podłoga na gruncie jest elementem budynku, który warto wykonać zanim jeszcze zaczniemy budować ściany zewnętrzne budynku.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK