| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Fundamenty > Jak zaprojektować ciekawy cokół?

Jak zaprojektować ciekawy cokół?

Cokół to najniższa, nadziemna część zewnętrznej ściany budynku. Chroni elewację domu przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznym. Zaprojektowany w pomysłowy, sposób staje się jednocześnie ważnym elementem dekoracyjnym i zdobi budynek.

Montaż płytek

Płytki cokołowe muszą być przede wszystkim mrozoodporne. Elewacyjne płytki ceramiczne należy przyklejać odkształcalną zaprawą klejącą o zwiększonej przyczepności. Jest ona mrozo- i wodoodporna. Po rozprowadzeniu pacą zębatą zaprawy na podłożu, klej nanosi się również na płytkę i dokładnie ją dociska do podłoża, lekko przesuwając. Czas korygowania położenia płytki wynosi około 10 minut. Ważne, aby zlikwidować puste miejsca pomiędzy płytką a podłożem. Klej musi dokładnie wypełniać całą przestrzeń, w przeciwnym razie zimą pod płytkę może dostać się woda, która po zamarznięciu będzie stopniowo osłabiać połączenie klejowe, co może doprowadzić do rozwarstwienia i odspajania okładziny.
Po upływie 2–3 dni od przyklejania płytek, w zależności od warunków pogodowych, można przystąpić do wypełnienia pustych spoin specjalną zaprawą do fugowania w odpowiednio dobranym kolorze. Należy użyć dobrej jakościowo zaprawy, która ograniczy możliwość wystąpienia wykwitów na cokole.

Zobacz także: Renowacja ściany – jak ułożyć płytki klinkierowe?

Wykończenie cokołu dekoracyjnym tynkiem mozaikowym

Bardzo popularnym i efektownym sposobem wykończenia cokołu jest pokrycie go dekoracyjnym tynkiem mozaikowym. Wykonany na bazie żywicy akrylowej i wysokiej jakości barwionego kruszywa kwarcowego, jest trwały, odporny na zmywanie, ścieranie i uszkodzenia. Doskonale sprawdzi się w strefie cokołowej, która ze względu na swoje usytuowanie jest szczególnie narażona na uszkodzenia.

Na rynku pojawiają się tynki nowego rodzaju. Nowością jest zastosowanie ich do produkcji łamanego kruszywa dolomitowego, dzięki czemu wyprawa tynkarska wygląda jak kamień naturalny. Możliwość szerokiego doboru tynku mozaikowego do całości elewacji daje szansę na ciekawy efekt końcowy.

Jak zaprojektować cokół?

Ostateczny wygląd cokołu oraz całości budynku zależy od gustu inwestora i projektu architekta. Dobierając barwy, warto skorzystać z pomocy stworzonego w tym celu programu komputerowego. Do rodzaju budynku można dopasować kolory i odcienie.

Przygotowanie podłoża pod cokół

Przed położeniem warstwy wykończeniowej podłoże cokołu należy odpowiednio przygotować. Szczególnie istotne jest prawidłowe zabezpieczenie całego budynku przed wodą, zarówno gruntową (hydroizolacje) jak i opadową (drenaż, odprowadzenie wody z rur spustowych). Powinno być ono odpowiednio mocne i wysezonowane, oczyszczone z brudu i kurzu oraz zagruntowane. Jeśli zewnętrzna warstwa cokołu została wykonana z materiałów chłonących wodę, np. z kamienia, warto zabezpieczyć ją dodatkowo przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego, wykorzystując preparaty hydrofobizujące. Takie środki nie przepuszczają wody z zewnątrz do podłoża, na które zostały naniesione, a wilgoci pozwalają przenikać na zewnątrz.

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Cokół to najniższa, nadziemna część zewnętrznej ściany budynku. Chroni elewację domu przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznym. Zaprojektowany w pomysłowy, sposób staje się jednocześnie ważnym elementem dekoracyjnym i zdobi budynek. Fot. Röben
Cokół to najniższa, nadziemna część zewnętrznej ściany budynku. Chroni elewację domu przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznym. Zaprojektowany w pomysłowy, sposób staje się jednocześnie ważnym elementem dekoracyjnym i zdobi budynek. Fot. Röben

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK