| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Fundamenty > Na jakim fundamencie postawić dom?

Na jakim fundamencie postawić dom?

Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu. Błędnie podjęta decyzja może skutkować przenikaniem wilgoci do pomieszczeń, przemarzaniem murów, a nawet zawaleniem się domu.

Fundamenty pośrednie

Ich użycie wiąże się z rodzajem gruntu. Tego typu fundamenty stosowane są awaryjnie, jeżeli teren charakteryzuje grunt nienośny – np. na torfowisku. Wówczas posadowienie budynku wprost na gruncie wiązałoby się z jego zapadaniem, wilgotnieniem, a w efekcie z niszczeniem. Dlatego też stosowane są elementy pośrednie, jak słupy, studnie betonowe czy pale (bardziej znane pod nazwą fundamenty palowe). Metodę studniarską stosuje się przede wszystkim, gdy nienośny grunt zalega bardzo głęboko pod powierzchnią ziemi.

Fundamenty bezpośrednie

Jak sama nazwa wskazuje, fundament ma bezpośredni kontakt z gruntem. Metoda ta wciąż należy do najczęściej stosowanych, jednakże może zostać wyparta przez konkurenta z prostej przyczyny - w końcu może braknąć terenów pod budowę z dobrym gruntem. Póki co, można jednak decydować się na ten typ posadowienia.

Najpopularniejszym rodzajem tego typu fundamentu są ławy fundamentowe, które ze względu na swoją uniwersalność są często wybieraną metodą posadowienia budynku. Można je stosować praktycznie na każdym terenie – równym czy górzystym, w domach niepodpiwniczonych oraz zawierających piwnicę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że są dość atrakcyjne cenowo. Oczywiście metoda ta nie jest bez wad. Trzeba liczyć się z koniecznością wykonania drenażu, a także sporym czasem trwania robót – wysychanie zapraw, wiązanie betonu, itp.

Zobacz także: Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia

W przypadku fundamentów bezpośrednich typowy fundament budynku składa się z betonowej ławy fundamentowej oraz ścian, które ponadto stanowią ściany piwnic.
Ławy stanowią poszerzenia u spodu ścian fundamentowych, dzięki czemu dochodzi do rozłożenia obciążenia na większą powierzchnię – innymi słowy, zmniejsza się nacisk ścian na grunt. Największą popularnością cieszą się betonowe ławy, wykonywane na placu budowy. Ławy betonowe niezbrojone, wykonuje się gdy mamy do czynienia z dobrze zagęszczonym lub skonsolidowanym gruntem. Jednak w praktyce, zawsze stosuje się zbrojenie niekonstrukcyjne, którego celem jest niedopuszczenie do zniszczenia fundamentu w sytuacjach takich jak powódź czy osunięcie się gruntu.

Można zastosować też ławy żelbetowe (w pełni zbrojone), które stosuje się w przypadku występowania dużych obciążeń. Ściany fundamentowe również mają na celu zmniejszenie nacisku, a ich grubość musi być dostosowana do ścian powyżej poziomu terenu. W zależności od rodzaju domu, stosuje się w nich ocieplenie – w domach niepodpiwniczonych nie ma takiej potrzeby. Ponadto istnieją dwa rodzaje budowy tych ścian: monolityczne oraz murowane z bloczków betonowych, silikonowych, lub pustaków zasypowych.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu.
Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK