| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Czy trzeba osobiście stawiać się w urzędzie, aby złożyć brakujący podpis?

Czy trzeba osobiście stawiać się w urzędzie, aby złożyć brakujący podpis?

Kiedy odwołanie trafia do urzędu bez podpisu, organ nie może zobowiązać strony do stawienia się w urzędzie. W takiej sytuacji należy wezwać daną osobę do uzupełnienia brakującego podpisu w terminie do 7 dni z pouczeniem pozostawienia podania bez rozstrzygnięcia. W takiej sytuacji dopuszcza się komunikacje drogą korespondencyjną.

Osobiste stawienie się przez stronę w postępowaniu do siedziby danego organu celem skutecznego uzupełnienia brakującego elementu- w tym wypadku podpisu strony - nie jest  bezwzględnym wymogiem, ponieważ nie jest to przewidziane w przepisach kodeksu postępowania administracyjnego. Droga pocztowa jest w zupełności wystarczająca by uzupełnić ten brak formalny. Zgodnie z  kolejno: art. 39 k.p.a. oraz art. 57 § 5 k.p.a. zarówno storna, jak i organ mogą przesyłać  pisma drogą korespondencyjną. Powołując się na orzeczenie wydane przez warszawski sąd administracyjny z dnia 29 kwietnia 2011 r. (sygn. akt IV SA/Wa 100/201) zobowiązanie strony postępowania do osobistego stawienia się do urzędu, aby złożyć podpis, powoduje nieuzasadnione, w opinii sądu,  utrudnienie dla strony oraz naraża ją na dodatkowe koszty, jeśli jej miejsce zamieszkania bądź siedziba znajdują się w znacznej odległości od siedziby rzeczonego organu.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

 W myśl art. 62 § 2 k.p.a. podanie, które ze swej natury nie czyni zadość innym wymaganiom zdefiniowanym w przepisach prawnych, organ, do którego takie podanie wpłynęło, zobowiązany jest wezwać osobę wnoszącą pismo do uzupełnienia braku formalnego w terminie 7 dni, wraz z pouczeniem o możliwych konsekwencjach  niezastosowania się do wezwania. W takiej sytuacji może dojść do pozostawienia podania bez rozpatrzenia. Przepis ten jest wiążący również dla organu odwoławczego. Gdy strona nie zamieści podpisu pod odwołaniem organ odwoławczy zobowiązany jest do wezwania wnoszącego podanie o jego podpisanie wraz ze stosownym pouczeniem o konsekwencjach nieuzupełnienia takiego braku.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Organ, by pozostawić decyzję bez rozpatrzenia, nie musi wydawać decyzji, ani postanowienia. Jako czynność materialno-techniczna nie może być to przedmiotem skargi do sądu administracyjnego. Jak zauważają specjaliści z Saveinvest  nie jest to równoznaczne z tym, że osoba, do której adresowana jest ta czynność pozbawiona zostaje w zupełności obrony swoich praw. Wyjściem z sytuacji jest złożenie skargi do sądu na bezczynność organu i wskazanie na uchybienia w jego działaniach. W takim przypadku zaniechanie wszczęcia postępowania administracyjnego na podstawie wniesionego uprzednio przez stronę podania.

Czytaj również: Czy uzupełnienie decyzji administracyjnej przesuwa termin na odwołanie?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »