| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Jak długo jest ważna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?

Jak długo jest ważna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 roku decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu są ogólnie rzecz biorąc bezterminowe. Istnieją jednak przypadki, w których może dojść do wygaśnięcia wcześniej ustalonych warunków zabudowy, na przykład gdy w życie wchodzi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub, gdy inny wnioskodawca uzyska pozwolenie na budowę. Kiedy rzeczywiście warunki zabudowy wygasają?

Akty prawne dotyczące ważności decyzji o warunkach zabudowy

Dawniej decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu były wydawane na konkretny okres czasu – zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku o zagospodarowaniu przestrzennym. Po wejściu w życie ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym decyzje o warunkach zabudowy, w tym również decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, a także decyzji o warunkach zabudowy są z zasady wydawane bezterminowo. Mimo to może dojść do sytuacji, w której decyzja ta straci ważność.

Zobacz też:  Jak wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy?

Wygaśnięcie decyzji o warunkach zabudowy

Zgodnie z art. 65 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wygaśnięcie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu  może zostać stwierdzona jedynie przez organ, który wcześniej wydał tę decyzję. Wygaśnięcie decyzji jest możliwe w sytuacji gdy inny wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę na tym terenie lub gdy dla tego terenu uchwalony został miejscowy plan zagospodarowania, a jego ustalenia nie zgadzają się z pierwotnie wydaną decyzją. Przepisy te – zmiana decyzji z powodu innego wnioskodawcy – nie mają zastosowania jeśli została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Decyzja o wygaśnięciu zostaje stwierdzona w trybie art. 162 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego. W art. 162 Kodeksu postępowania administracyjnego stwierdza się, że organ wydający decyzję w pierwszej instancji może ogłosić jej wygaśnięcie w sytuacjach gdy: decyzja stała się bezprzedmiotowa – właściciel danego terenu nie może się już ubiegać o pozwolenie na budowę na podstawie tej decyzji – i stwierdzenie tej decyzji nakazane jest przepisami prawa albo leży to w interesie społecznym lub w interesie jednej ze stron. Druga możliwość przewidziana w kodeksie następuje wtedy, gdy decyzja została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia warunku, a warunek ten nie został spełniony. Jeśli jeden z opisanych elementów został spełniony, organ administracji publicznej może stwierdzić wygaśnięcie decyzji lub uchylić ją w drodze decyzji na podstawie art. 162 § 1 i 2.

Zobacz też: VAT od zakupu działki budowlanej – ile wynosi?

Zobacz też: „WZ” – decyzja o warunkach zabudowy

Zobacz też: Czym są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu i jak je uzyskać?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK