| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków

Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków

Wojewódzki konserwator zabytków prowadzi rejestr zabytków, czyli rejestr dóbr ruchomych i nieruchomych poddanych szczególnej ochronie. Dodatkowo niektóre z obiektów mogą nie być wpisane do rejestru zabytków, ale objęte szczególną ochroną konserwatorską. Ze względu na tę szczególną ochronę prace budowlane w pobliżu tego typu obiektów mogą być utrudnione. W jaki sposób można prowadzić roboty budowlane przy obiekcie budowlanym, który został już wpisany do rejestru zabytków?

Kto może wpisać obiekt budowlany do rejestru zabytków?

Rejestr zabytków prowadzony jest przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. W rejestrze tym umieszcza się wszystkie dobra ruchome, nieruchome i kolekcje uznane za zabytki znajdujące się na terenie danego województwa. Wpis do rejestru zabytków może nastąpić na wniosek właściciela określonego dobra kultury, jego użytkownika, właściwego organu powiatowego albo gminy oraz ministra kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Aby sprawdzić czy dany budynek znajduje się w rejestrze zabytków wystarczy zajrzeć do jego księgi wieczystej – po dokonaniu wpisu na listę zabytków wojewódzki konserwator zabytków wnioskuje o wpisanie tej informacji do księgi wieczystej danej nieruchomości.
Dzieje się tak również wtedy, gdy tylko część budynku uznana jest za zabytek.

Zobacz też:  W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?

Obiekt budowlany objęty szczególną ochroną konserwatorską

Utrudnienia ze względu na możliwość prowadzenia prac budowlanych mogą również sprawiać obiekty budowlane objęte szczególną ochroną konserwatorską. Taki obiekt nie jest wpisany na listę zabytków, ale podlega ochronie konserwatorskiej zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W tym wypadku informacji o takiej formie ochrony budynku nie odnajdzie się w księgach wieczystych, a w ewidencji obiektów objętych ochroną konserwatorską, którą  mają obowiązek prowadzić wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast.

Zobacz też:  Okresowe przeglądy budynku – kiedy trzeba je przeprowadzać i co obejmują

Roboty budowlane przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków

Zgodnie z art. 39 Prawa budowlanego, Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 prowadzenie robót budowlanych w pobliżu obiektu budowlanego wpisanego do rejestru zabytków lub na obszarze, który został wpisany do rejestru zabytków wymaga uzyskania pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie takich prac zanim jeszcze uzyska się decyzję o pozwoleniu na budowę. Pozwolenie takie wydawane jest na wniosek inwestora w ciągu trzydziestu dni od otrzymania przez wojewódzkiego konserwatora zabytków tego wniosku. Jeśli po trzydziestu dniach inwestor nie otrzyma informacji odmownej, oznacza to, że może rozpocząć prace budowlane.

Zobacz też:  Podatek VAT za materiały budowlane wykonawcy

Roboty budowlane przy obiekcie objętym szczególną ochroną konserwatorską

Jeśli zaś budynek objęty jest szczególną ochroną konserwatorską, decyzja o pozwoleniu na budowę  wydaje się po uzgodnieniu sprawy z wojewódzkim konserwatorem zabytków – on ostatecznie decyduje, czy w pobliżu obiektu objętego taką ochroną można prowadzić prace.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »