| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

Zanim inwestor i wykonawca przystąpią do rozpoczęcia robót budowlanych, muszą otrzymać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. Samo pozwolenie na budowę nie wystarczy do rozpoczęcia prac. Jakie elementy muszą zostać spełnione aby mogło dojść do legalnego rozpoczęcia robót budowlanych? Kto jest odpowiedzialny za realizację wszystkich tych elementów?

Zawiadomienie o planowanym terminie rozpoczęcia robót

Zanim dojdzie do rozpoczęcia robót budowlanych inwestor zgodnie z art. 41 pkt. 4 Prawa budowlanego, Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ma obowiązek zawiadomić odpowiedni organ nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia prac – dotyczy to sytuacji, kiedy prace te wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Inwestor składa zawiadomienie do odpowiedniego organu nadzoru budowlanego, a także do projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji projektu budynku. Z założenia jest to ten sam projektant, który wykonał projekt budynku. Zawiadomienie to należy złożyć przynajmniej na siedem dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac budowlanych. Ze względu na to, że inwestor ma także obowiązek zapewnić kierowników budowy i kierowników określonych robót, w tym również osoby sprawujące nadzór nad poszczególnymi etapami prac, do zawiadomienia musi dołączyć oświadczenie kierownika budowy zawierające informacje o przyjęciu sprawowania obowiązków kierownika, o sporządzeniu przez niego planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz rzeczoznawstwo budowlane. W sytuacji gdy ustanowiono nadzór inwestorski nad pracami dodatkowo inwestor powinien złożyć oświadczenie nadzoru inwestorskiego o przyjęciu stanowiska inspektora, a także, jak i od kierownika budowy, rzeczoznawstwo budowlane. Zawiadomienie powinno również zawierać informacje, które pojawią się na tablicy informacyjnej przed placem budowy.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK