| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Prawa i obowiązki konsumenta i przedsiębiorstwa energetycznego

Prawa i obowiązki konsumenta i przedsiębiorstwa energetycznego

Do podstawowych obowiązków konsumenta należy przede wszystkim terminowe wnoszenie opłat za świadczone usługi dostawy i sprzedaży gazu, zaś za podstawowy obowiązek przedsiębiorstwa energetycznego uznaje się zaopatrywanie konsumenta w gaz w sposób ciągły i niezawodny. Jakie obowiązki poza tymi podstawowymi powinien spełniać konsument, a jakie przedsiębiorstwo energetyczne?

Prawa i obowiązki konsumenta dotyczące odbioru gazu

Za podstawowy obowiązek konsumenta uznaje się konieczność terminowego wnoszenia opłat za gaz i za jego dostarczanie. Jeśli konsument nie zapłaci rachunków w terminie obowiązują go odsetki ustawowe za każdy dzień opóźnienia. Oprócz tego konsument powinien pokrywać koszty wszystkich dodatkowych usług i czynności, które zostaną na jego zlecenie wykonane przez przedsiębiorstwo energetyczne, pobierać moc i ilość gazu zgodnie z umową sprzedaży oraz umożliwiać przedstawicielom przedsiębiorstwa energetycznego dostęp do urządzeń gazowniczych, które znajdują się na terenie obiektu należącego do konsumenta – zarówno wtedy, gdy konieczna jest naprawa lub kontrola ich stanu, jak i wtedy, gdy pracownicy chcą skontrolować wskazania gazomierza. Konsument ma również obowiązek niezwłocznego poinformowania dostawcy o ewentualnych wadach albo usterkach w funkcjonowaniu urządzeń gazowniczych, w tym także gazomierza. Oprócz tego konsument powinien informować przedsiębiorstwo energetyczne o każdorazowej zmianie adresu korespondencyjnego.

Zobacz także:  W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »