| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Prawa i obowiązki konsumenta i przedsiębiorstwa energetycznego

Prawa i obowiązki konsumenta i przedsiębiorstwa energetycznego

Do podstawowych obowiązków konsumenta należy przede wszystkim terminowe wnoszenie opłat za świadczone usługi dostawy i sprzedaży gazu, zaś za podstawowy obowiązek przedsiębiorstwa energetycznego uznaje się zaopatrywanie konsumenta w gaz w sposób ciągły i niezawodny. Jakie obowiązki poza tymi podstawowymi powinien spełniać konsument, a jakie przedsiębiorstwo energetyczne?

Prawa i obowiązki przedsiębiorstwa energetycznego dotyczące sprzedaży gazu

Przedsiębiorstwo energetyczne zobowiązuje się przede wszystkim do zaopatrywania konsumenta w gaz w sposób ciągły, zgodnie z wymaganiami jakościowymi ustalonymi w umowie. Przedsiębiorstwo powinno również dbać o zachowanie określonych w umowie sprzedaży parametrów usług świadczonych konsumentowi i parametrów jakościowych gazu – odpowiednie ciepło spalania, nieprzekraczania norm temperatury punktu rosy wody, wyczuwalny zapach po przekroczeniu pewnego stężenia w powietrzu, odpowiednia zawartość siarki, par rtęci i siarkowodoru. Oprócz tego przedsiębiorstwo energetyczne zobowiązuje się do przyjmowania całodobowo zgłoszeń o ewentualnych awariach i likwidacji tych awarii lub przerw w dostawach gazu, poinformowania konsumentów o planowanym momencie wznowienia dostaw gazu w wypadku awarii oraz dostarczania konsumentom informacji o przerwach w dostawach jeśli przerwy te będą wynikać z konieczności prowadzenia prac konserwacyjnych – wówczas przedsiębiorstwo powinno poinformować konsumentów przynajmniej na siedem dni przed rozpoczęciem prac. Przedsiębiorstwo ma również obowiązek dostarczania konsumentom faktur VAT i powiadamiania o ewentualnych zmianach w umowie sprzedaży i/ lub umowie dostarczania gazu.

Zobacz także:  Co powinna zawierać umowa na dostarczenie gazu?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK