| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki

Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki

Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki wiąże się z dodatkowymi kosztami inwestycji, które trzeba ponieść za zakup nieruchomości z budynkiem i za usunięcie budynku, którego stan nie nadaje się już do remontu. Ma to również znaczenie w kwestii konieczności opłacenia podatku VAT. Czy można ubiegać się o zwolnienie z płacenia VAT przy zakupie gruntu z budynkiem do rozbiórki?

Rozbiórka – element kosztów nowego budynku?

Zanim przystąpi się do wybudowania nowych budynków na zakupionym terenie, należy najpierw wyburzyć stare, nienadające się do dalszego użytkowania. Wedle przepisów koszty poniesione z tytułu nabycia budynku nadającego się do rozbiórki i jego rozbiórki zaliczane są do kosztów utworzenia nowego budynku, bo bez wyburzenia nie byłoby w ogóle możliwe rozpoczęcie nowej budowy – likwidacja starych obiektów jest wówczas podstawowym warunkiem umożliwiającym realizację całej przyszłej inwestycji. Wobec tego tych wydatków nie można włączyć bezpośrednio do kosztów podatkowych, powiększają one jedynie wartość początkową nowych obiektów, które pojawią się na terenie zajmowanym przez te wyburzone. Jednak to, czy koszty wyburzenia zostaną zaliczone do kosztów nowego budynku czy do kosztów uzyskania przychodu zależy od interpretacji, tak samo jak w przypadku tego, czy grunt z budynkiem do rozbiórki jest gruntem budowlanym, czy zabudowanym.

Zobacz także:  Zwrot podatku VAT za materiały budowlane w 2014 roku

Zobacz także:  Budowa wiaty przed garażem murowanym – Formalności

Zobacz także:  Dobudowa ganku w domu jednorodzinnym

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK