| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Zniesienie pozwolenia na budowę

Zniesienie pozwolenia na budowę

Każdy obywatel ma prawo zaskarżyć zgodę na pozwolenie na budowę domu. Najczęściej dzieje się tak w przypadku sąsiednich działek, kiedy ktoś dostrzega nieprawidłowości związane z rozpoczęciem budowy. W jaki sposób możemy wnieść skargę na pozwolenie na budowę? Jakie formalności nas w związku z tym czekają?

Jeśli zdecydujemy się na wniesienie skargi na przebieg robót budowlanych u sąsiada, musimy się liczyć z tym, że zostaniemy poproszeni o bycie stroną postępowania. Tylko wówczas taka skarga będzie miała znaczenie. Bycie stroną postępowania jest zaś możliwe wtedy, gdy nieruchomość planowana na sąsiedniej działce wpłynie w negatywny sposób na stan naszego terenu.

Odwołanie pozwolenia na budowę

Każdy ma dokładnie dwa tygodnie na odwołanie się od pozwolenia na budowę – złożenie skargi. Te czternaście dni obowiązuje od dnia dostarczenia decyzji o pozwoleniu, ale taką decyzję otrzymamy tylko wówczas, gdy jesteśmy uznani za stronę postępowania. Takie odwołanie składamy do urzędu miasta lub gminy, który wydał pozwolenie, a przez niego jednocześnie złożone zostanie ono do wojewody. Urząd ma siedem dni na przekazanie go wojewodzie, a wojewoda trzydzieści dni na rozpatrzenie sprawy.

Argumentacja odwołania

Najważniejsza w odwołaniu się od pozwolenia na budowę jest dobrze skonstruowana argumentacja. Nie istnieją odpowiednie wnioski, które należy wypełnić. W odwołaniu powinniśmy po prostu opisać, dlaczego dany budynek nie może stanąć na określonej działce. Warto przede wszystkim ująć wszystkie błędy w ustaleniach faktycznych lub prawnych urzędu miasta czy gminy i wskazać, jeśli do takich doszło, czyny niezgodne z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego. Jeśli wniesiemy odwołanie od decyzji, budowa zostaje wstrzymana i dopiero gdy odwołanie zostaje rozpatrzone wyciągane są dalsze konsekwencje wobec budującego. Zależy to głównie od decyzji wojewody – może uchylić całkowicie lub częściowo nasze odwołanie, ale ma prawo także przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »