| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Kosztorysowanie – rodzaje kosztorysów

Kosztorysowanie – rodzaje kosztorysów

Wg przepisów prawnych w zależności od przeznaczenia, wyróżnia się cztery rodzaje kosztorysów: kosztorys inwestorski, kosztorys ofertowy, kosztorys zamienni oraz kosztorys powykonawczy. Czym się charakteryzują?

Kosztorys inwestorski

Kosztorys inwestorski jest podstawą dostępnego oszacowania kosztu wykonania konkretnych robót. Przygotowywany jest przez osobę zamawiającą. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, każdy inwestor posiadający środki publiczne powinien posiadać dokumentację projektową oraz dołączony do niej kosztorys inwestorski. Kosztorys inwestorski opracowuje się za pomocą metody kalkulacji uproszczonej. Jeśli z jakiś przyczyn nie mamy podstaw do opracowania kosztorysu taką metodą, stosuje się metodę kalkulacji szczegółowej. Kosztorys przygotowywany wg kalkulacji uproszczonej przygotowuje się obliczając wartość kosztorysową robót, którą wyraża się jako sumę iloczynów  jednostek przedmiarowych  robót i ich cen jednostkowych.

Kalkulacja szczegółowa polega na określeniu wartości poszczególnych robót poprzez obliczenie dla pozycji objętych przedmiarem robót wartości poszczególnych jednostkowych nakładów (tzw. kosztów bezpośrednich) oraz doliczeniu narzutów i pomnożeniu tych wartości przez ilość jednostek przedmiarowych robót.    

Kosztorys ofertowy

Kosztorys ofertowy jest kalkulacją cen i przygotowuje się go przed wykonaniem robót przez wykonawcę. Kosztorys ofertowy wykonywany jest na podstawie:
– dokumentacji projektowej
– przedmiaru robót
– założeń wyjściowych lub danych niezbędnych do wykonania kosztorysu
– cen jednostkowych robót, które obejmują koszty robocizny, materiałów, pracy sprzętu, transportu oraz koszty pośrednie
– nakłady rzeczowe zawarte w katalogach (KNR, KNNR) lub innych katalogach ustalanych indywidualnie
– cen jednostkowych czynników produkcji oraz kosztów pośrednich
– wielkości zysku kalkulacyjnego
– obowiązujących przepisów i zasad  obliczania podatku od towarów i usług.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK