| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Remont – formalności. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę

Remont – formalności. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę

Remont kojarzy nam się głównie z malowaniem ścian, jednak niektórzy za remont uznają na przykład dobudowę schodów zewnętrznych. Kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z remontem, a kiedy z przebudową? Jakie prace remontowe należy zgłaszać do urzędu? W jakich sytuacjach będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę?

Kiedy nie potrzebujemy pozwolenia

Pozwolenie nie jest wymagane w przypadku przeprowadzenia nieskomplikowanych robót – do takich zalicza się nie tylko wszystkie prace remontowe, lecz także np. docieplenie budynków – ale tylko do 12 m wysokości, utwardzenie powierzchni działki – ułożenie kostki brukowej. Mimo to należy takie prace poprzedzić zgłoszeniem.

Jeśli nasza nieruchomość została wpisana do rejestru zabytków, każda ingerencja w obiekt musi uzyskać pozwolenie na budowę, bez względu na to, czy jest to remont, czy przebudowa. Prace wówczas zostaną wykonane przez osoby odpowiedzialne za renowację zabytków.

Sprzeciw do zgłoszenia

Czasami zdarza się, że otrzymujemy od urzędu sprzeciw do złożonego przez nas zgłoszenia. Taka sytuacja jest możliwa gdy złożyliśmy zgłoszenie do prac, które wymagają pozwolenia na budowę; zgłoszenie dotyczy nieruchomości nie związanej na stałe z gruntem lub też zgłoszenie nie realizuje ustaleń planu zagospodarowania.

Zobacz także: Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności

Zobacz także: Legalizacja samowoli budowlanej – krok po kroku

Zobacz także: Wniosek o wydanie warunków zabudowy krok po kroku

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK