| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Podłączenie prądu do domu jednorodzinnego (wykonanie przyłącza do sieci energetycznej) – Poradnik

Podłączenie prądu do domu jednorodzinnego (wykonanie przyłącza do sieci energetycznej) – Poradnik

Przyłączenie działki budowlanej do sieci energetycznej wiąże się z pewnymi formalnościami i może trwać nawet kilka miesięcy. Aby doprowadzić prąd do działki, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do jednej z firm zarządzających siecią energetyczną w danym regionie. Następnie należy złożyć wniosek o wydanie technicznych warunków przyłącza. Bez nich, nie będziemy mogli uzyskać pozwolena na budowę.

Zakład energetyczny wydaje warunki przyłączenia na podstawie złożonego wniosku. Wraz z  warunkami przyłączenia wnioskodawca otrzymuje projekt umowy przyłączeniowej, która określa m.in. szacunkowy koszt przyłączenia oraz czas realizacji przyłącza. Techniczne warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej obowiązują przez 2 lata od momentu ich wydania.

Zobacz także:  Co można budować na działce bez pozwolenia?

Co powinien zawierać wniosek o podłączenie prądu do działki

Zakłady energetyczne mają przygotowane formularze, które po wypełnieniu należy złożyć wraz z załącznikami w formie wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci energetycznej. We wniosku należy podać swoje osobowe (imię i nazwisko, PESEL, adres oraz dane kontaktowe) i należy określić:

  • nr działki, do której media mają być przyłączone
  • charakter obiektu, który ma być przyłączony do sieci (np. budynek mieszkalny, mieszkanie, garaż, altana, plac budowy)
  • wielkość mocy urządzeń, które będą używane w przyłączanym obiekcie
  • zapotrzebowanie na moc przyłączeniową
  • przewidywany termin rozpoczęcia dostaw energii

Zobacz także: „WZ” – decyzja o warunkach zabudowy

Załącznikami do wniosku są najczęściej:

  • dokument stwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości (np., akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, umowa najmu, dzierżawy, darowizny lub użyczenia)
  • plan zabudowy, który pozwala określić usytuowanie budynków, czyli mapa do celów projektowych obejmująca działkę wraz z sąsiednimi obiektami z uwzględnieniem istniejącej sieci.

Jeśli prąd ma zostać podłączony najpierw na budowę a potem do przyszłego domu trzeba koniecznie zaznaczyć we wniosku oba te cele, w innym przypadku całą procedurę przyłączania trzeba będzie powtórzyć. W niektórych zakładach energetycznych oba cele można zaznaczyć na jednym wniosku, w innych konieczne będzie złożenie dwóch oddzielnych wniosków – jeden dla budowy, drugi dla domu.

Po obustronnym podpisaniu umowy zakład energetyczny rozpoczyna pace przyłączeniowe. Czas przyłączenia sieci energetycznej może wynieść od kilkunastu tygodni nawet do kilkunastu miesięcy.

Zobacz także: Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu

Przyłączenie domu do sieci energetycznej

Po podpisaniu umowy przyłączeniowej i uiszczeniu opłaty (lub jej części) zakład rozpoczyna budowę przyłącza elektrycznego. Czas realizacji umowy o przyłączenie jest zależny od wielu czynników i wynosi od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy (najczęściej przyłączenie energetyczne na czas budowy trwa ok. 30–60 dni, na okres stały – ponad 6 miesięcy). Natomiast koszt przyłącza energetycznego do 200 m to ok. 2000 zł.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Instalacje elektryczne.
Instalacje elektryczne.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK