| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Budowa domu a odległości od granicy działki

Budowa domu a odległości od granicy działki

Wiele osób obawia się, że budowa lub rozbudowa domu w pobliżu granicy działki jest niezwykle skomplikowana lub wręcz niemożliwa. Wbrew pozorom, jeżeli poznamy przepisy i odpowiednio się do tego przygotujemy okaże się, że nie jest to wcale takie trudne. Jakie warunki trzeba spełnić i co po kolei zrobić, żeby rozbudować albo zbudować dom blisko granicy działki?

W miejscach, w których nie ma miejscowego planu zagospodarowania, przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę powinniśmy postarać się w urzędzie gminy/miasta o decyzję o warunkach zabudowy. Taka decyzja określać będzie, na podstawie analizy istniejącej w okolicy zabudowy, parametry dotyczące rozbudowywanego domu (powierzchnia zabudowy, wymiary elewacji frontowej, geometria dachu itp).

Zawiadomienie inspektoratu

Gdy pozwolenie na rozbudowę się uprawomocni musimy zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót (min. na 7 dni przed ich rozpoczęciem). Do powiadomienia musimy dołączyć oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego wpisie na listę członków izby samorządu zawodowego.

Dziennik budowy

Nieodzownym dokumentem jest dziennik budowy, dlatego powinniśmy takowy zakupić jeszcze przed rozpoczęciem robót a następnie zarejestrować go i opieczętować w organie, który wydał pozwolenie na budowę.

Zakończenie rozbudowy

Pamiętajmy, że gdy rozbudowa będzie ukończona musimy o tym powiadomić nadzór budowlany. Jeżeli w ciągu 21 dni nie zgłosi on sprzeciwu, możemy zacząć użytkować dobudowaną część budynku.

Zobacz także: Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK