| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Jak długo można zwlekać z budową?

Jak długo można zwlekać z budową?


Czasem gotówka, którą przeznaczyliśmy na budowę naszego wymarzonego domu, może nie wystarczyć. Czy z takich lub innych powodów będziemy mogli przesunąć budowę? Jeżeli tak, to o ile?

Mimo że posiadamy już wszystkie pozwolenia i projekty związane z budową naszej nieruchomości, z różnych przyczyn musi ona zostać przerwana. Musimy pamiętać jednak, że nasze dokumenty mają też okres przedawnienia. Zazwyczaj trwałość terminowa takich decyzji to rok lub dwa od daty wydania warunków. Jednak nie wszystko stracone – możemy poprosić o ich przedłużenie.

Zobacz także: Jak zbudować idealny dom w pięciu krokach?

Zgodnie z art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta), stwierdza jej wygaśnięcie w przypadku, gdy dla określonego decyzją terenu został uchwalony miejscowy plan, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji. Jednakże w sytuacji, gdy wcześniej została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, ten przepis nie ma zastosowania. Projekt budowlany składany z wnioskiem o pozwolenie na budowę musi być zgodny z tym, co zawarte jest w decyzji o warunkach zabudowy oraz aktualnymi przepisami. Jednak zgodnie z art. 37 ust. 1 prawa budowlanego, inwestor powinien rozpocząć budowę przed upływem trzech lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. W przeciwnym wypadku pozwolenie na budowę ulega wygaśnięciu.

Zobacz także: Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »