| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?

Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Projektanta należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z wymaganiami ustawy, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

Obowiązki Projektanta

- Zapewnienie, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności oraz wzajemne skoordynowanie techniczne wykonanych przez te osoby opracowań projektowych zapewniające uwzględnienie zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w procesie budowy z uwzględnieniem specyfiki projektowanego obiektu budowlanego – oznacza to, że projektant prowadzący projekt, Architekt powinien powierzyć wykonanie specjalistycznych projektów jak np. projektu instalacji elektrycznej uprawnionemu projektantowi z branży elektrycznej. Dotyczy to wszystkich potrzebnych w budynku branż i specjalności. Projektant również ma obowiązek koordynowania prac projektowych wszystkich branż i specjalności biorących udział w wykonywaniu dokumentacji tak, żeby całość współgrała, a poszczególne elementy budynku i instalacji nie kolidowały ze sobą.

Zobacz także: Kto jest kim na budowie – zadania projektanta

- Sporządzenie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, z uwzględnieniem specyfiki projektowanego obiektu budowlanego, uwzględnianej w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia – oznacza to, że projektant jest zobowiązany do wykonania w formie opisowej informacji dotyczącej charakterystyki obiektu i prac budowlanych biorąc pod uwagę ewentualne zagrożenia oraz ich uniknięcie oraz zabezpieczenie pracowników i budowy. Są to dane wyjściowe do sporządzanego przez kierownika budowy planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia koniecznego do przygotowania i prowadzenia budowy.

Zobacz także: Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy w procesie budowlanym?

- Uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych w zakresie wynikającym z przepisów.

- Wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań; sporządzanie lub uzgadnianie indywidualnej dokumentacji technicznej.

- Sprawowanie nadzoru autorskiego za żądanie inwestora lub organu w zakresie:
• stwierdzania w toku wykonywania robót budowlanych zgodności realizacji z projektem,
• uzgadniania możliwości wprowadzania rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.

Powyższe dwa punkty zobowiązują projektanta do czynnego udziału w budowie oraz do współpracy z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego w zakresie informowania, wyjaśniania, uzgadniania i ewentualnych zmian dotyczących dokumentacji projektowej, i zawartych w niej rozwiązań typowych i nietypowych.

Zobacz także: Czego można wymagać od projektanta podczas budowy?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »