| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?

Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Projektanta należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z wymaganiami ustawy, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

- Projektant ma obowiązek zapewnić sprawdzenie projektu architektoniczno - budowlanego pod względem zgodności z przepisami, w tym techniczno - budowlanymi, przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności lub rzeczoznawcę budowlanego – oznacza to, że projekt budowlany musi zostać sprawdzony i podpisany również przez drugą osobę posiadająca uprawnienia budowlane. Projektant prowadzący projekt musi dołączyć do dokumentacji budowlanej oświadczenia wszystkich projektantów biorących udział przy sporządzaniu dokumentacji oraz osób sprawdzających, „o sporządzeniu projektu budowlanego, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej”. Sprawdzenie nie jest wymagane w przypadku „projektów obiektów budowlanych o prostej konstrukcji, jak: budynki mieszkalne jednorodzinne, niewielkie obiekty gospodarcze, inwentarskie i składowe”.
Prawem projektanta jest możliwość wstępu na budowę i dokonywania zapisów w dzienniku budowy dotyczących jej realizacji. Może również zatrzymać budowę, jeżeli stwierdzi możliwość powstania zagrożenia lub jeśli obiekt budowlany jest wykonywany niezgodnie z projektem.

Zobacz także: Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym.
Prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »