| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

Uczestnikami procesu budowlanego w rozumieniu ustawy, są: Inwestor, Inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót. Każdy uczestnik ma określone funkcje w procesie inwestycyjno-budowlanym. Każdemu uczestnikowi przypisane są jego obowiązki i prawa.

Funkcją inwestora jest przygotowanie inwestycji, prowadzenie jej i odbiór. Inwestor dobiera pozostałych uczestników procesu budowlanego, to jest projektantów, inspektora nadzoru inwestorskiego i kierownika budowy. Do obowiązku Inwestora należy dokonanie wszystkich czynności formalnych umożliwiających prowadzenie procesu budowlanego od zakupu lub dzierżawy terenu pod budowę, poprzez projekt i uzyskanie wszystkich niezbędnych dokumentów związanych z możliwością prawidłowego projektowania na danym terenie, uzyskania pozwolenia na budowę oraz odbiorów i zgłoszenia budynku do użytkowania. Do obowiązku Inwestora należy również uzyskanie płynności finansowej umożliwiające bezprzeszkodowe prowadzenie prac projektowych i budowlanych zamierzenia budowlanego.

Funkcją Nadzoru Inwestorskiego jest sprawdzanie, kontrolowanie i nadzorowanie prac budowlanych z ramienia Inwestora. Inspektor Nadzoru Inwestorskiego ma obowiązek sprawdzania wszystkich kolejnych prac na budowie, użytych materiałów i technologii zgodnie z normami budowlanymi. Ma prawo żądać od kierownika robót dokonania poprawek lub zmian dotyczących robót lub technologii, jak również zamiany materiałów budowlanych.

Zobacz także: Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?

Funkcją projektanta jest wykonanie wielobranżowego projektu oraz uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń, umożliwiających przeprowadzenie zamierzenia budowlanego zgodnego z przepisami techniczno-budowlanymi oraz nadzoru jego wykonania. Projektant ma prawo sprawować nadzór autorski na budowie z możliwością wpisu do dziennika zagadnień związanych z jej realizacją, a w skrajnym przypadku ma prawo do wstrzymania robót budowlanych, jeżeli wykonywane są niezgodnie z projektem lub stwarzają zagrożenie.

Zobacz także: Kto jest kim na budowie – zadania projektanta

Funkcją kierownika budowy jest przygotowanie terenu budowy do prowadzenia działań budowlanych z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Zapewnienie zaplecza i organizacji budowy. Kierownika budowy ma obowiązek prowadzenia prac budowlanych zgodnie z otrzymaną dokumentacją, zgłaszanie Inwestorowi i dokonywanie cząstkowych odbiorów kolejnych etapów budowy oraz prowadzenie dokumentacji budowy. Kierownik budowy ma prawo zwracać się do Inwestora o zmianę rozwiązań projektowych w uzasadnionych przypadkach.

Zobacz także: Kto jest kim na budowie – zadania kierownika budowy

Wszystkie osoby biorące udział w procesie budowy powinny mieć odpowiednie uprawnienia do wykonywania swoich czynności. Obowiązkiem wszystkich tych osób jest prawidłowe wykonywanie swoich obowiązków i ścisła współpraca miedzy sobą.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Uczestnikami procesu budowlanego w rozumieniu ustawy, są: inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót.
Uczestnikami procesu budowlanego w rozumieniu ustawy, są: inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK