| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Budując dom nie musimy się znać na wszystkim, wystarczy, że zatrudnimy inwestora zastępczego, który zadba o naszą budowę. Inwestor bezpośredni realizuje określoną inwestycję i dysponuje przeznaczonymi na ten cel środkami finansowymi. Inwestor zastępczy przejmuje obowiązki inwestora bezpośredniego zajmując się organizacją i koordynacją budowlanego procesu inwestycyjnego.

Inwestor zastępczy zajmuje się kontrolą tempa wykonywanych prac zgodnie z harmonogramem, realizacją poszczególnych etapów budowy, jakością wykonanych prac i ich zgodnością zarówno z normami, jak i ze specyfikacją całego przedsięwzięcia. Jednocześnie ponosi pełną odpowiedzialność za zgodność wykonanych prac z zamówieniem przedłożonym przez inwestora.

Najmując firmę prowadzącą kompleksowo budowę naszego domu, koniecznie musimy sprawdzić jej wiarygodność. Warto zapytać o już realizowane budowy o podobnym wymiarze oraz zasięgnąć opinii od właścicieli powstałych nieruchomości. Zaletą zatrudnienia inwestora zastępczego jest to, że zadba on o podwykonawców, a jego doświadczenie w branży zapewni płynność w postępach budowy. Zajmie się formalnościami na każdym etapie, a zamawiane przez niego duże ilości materiałów budowlanych na każdą z prowadzonych budów, pozwolą nam zaoszczędzić na cenach kupowanych materiałów.

Zobacz także: Kto jest kim na budowie – zadania kierownika budowy

Znajomość przepisów może ułatwić nam korzystanie z ulg lub odliczenia podatku VAT za niektóre materiały. Życzliwy inwestor zastępczy pomoże w pozyskaniu dotacji na instalacje ekologiczne.

Poza inwestorem zastępczym warto zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego, który dopilnuje generalnego wykonawcę. Wykonując nadzór na podstawie umowy-zlecenia, odpowiada za szkodę wyrządzoną nienależnym wykonaniem umowy. Zadba o jakość wykonania i wytknie każdy błąd wykonawców na każdym etapie budowy.

Zobacz także: Jakie są obowiązki kierownika budowy?

Pamiętajmy, aby sporządzona umowa z inwestorem zastępczym określała dokładnie termin zakończenia budowy, kary umowne za każdy dzień zwłoki oraz ilość transz w jakich będziemy płacić wykonawcy. Formalności regulują przebieg finansowania i jednocześnie zabezpieczają interesy obu stron. Częstym problemem z inwestorem zastępczym jest oddanie budowy po terminie. Wtedy oczywiście mamy prawo egzekwować kary umowne lub nie zapłacić ostatniej części pieniędzy. Poważnym zagrożeniem jest sytuacja gdy inwestor spóźnia się z wykonaniem dachu przed okresem zimowym, lub chce wykonywać roboty żelbetowe w czasie silnych mrozów, aby za wszelką cenę dotrzymać terminu. Ważną i najczęściej przemawiającą za zatrudnieniem inwestora zastępczego jest sytuacja gdy nie znamy fachu budowlanego. Jednak pamiętajmy, że. inwestor zastępczy nie zostaje automatycznie wykonawcą robót budowlanych. Wykonawstwo musi wynikać z osobnego kontraktu - umowy o roboty budowlane, który zawierany jest pomiędzy inwestorem a wykonawcą, a ten nie jest od wykonywania obowiązków inwestora.

Zobacz także: Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Inwestor zastępczy zadba o budowę domu.
Inwestor zastępczy zadba o budowę domu.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Popiel

Wieloletni pracownik samorządowy, wieloletni pracownik administracji rządowej. Autor szeregu publikacji, dotyczących spraw oświatowych, spraw samorządowych oraz spraw zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK