| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę?

Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę?

O pozwolenie na budowę domu występuje inwestor-czyli właściciel działki, który chce zbudować na niej własny dom. Stosowny wniosek należy złożyć w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy właściwym ze względu na lokalizację działki.

Nie wszystkie obiekty zlokalizowane na działce wymagają uzyskania takiego pozwolenia. Zgodnie z artykułem 29 Ustawy Prawo budowlane nie musisz mieć pozwolenia na budowę niektórych elementów uzupełniających zabudowę zagrodową.

W ramach działki siedliskowej pozwolenia na budowę nie wymagają:

1. Parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

2. Płyty do składowania obornika,

3. Szczelne zbiorniki na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,

4. Naziemne silosy na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,

5. Suszarnie kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2

Pozwolenia na budowę nie wymagają również:

Budynki gospodarcze, wiaty i altany o powierzchni zabudowy do 10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 1.000 m2 powierzchni działki.
Indywidualne przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę. Altany i obiekty gospodarcze na działkach w pracowniczych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich. Przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 30 m2. Pochylnie przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Instalacja zbiornikowa na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczona do zasilania instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Przyłącza do budynków: elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne i telekomunikacyjne. Obiekty przeznaczone do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy.

Zobacz także: Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?

Rodzaje robót budowlanych, które nie wymagają pozwolenia

Remont instalacji gazowych w lokalach mieszkalnych oraz remoncie instalacji gazu płynnego w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Przebudowa i remont przyłączy do budynku: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych. Docieplanie ścian budynków o wysokości do 12 m. Instalowanie i remont tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Instalowanie krat na obiektach budowlanych. Instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych.

Zobacz także: Mapy geodezyjne i formalności przed rozpoczęciem budowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK