| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Jakich budynków dotyczy obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej?

Jakich budynków dotyczy obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej?

Od 1 stycznia 2009 r. na podstawie ustawy z dnia 19 września 2007r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane (Dz. U Nr 191, poz. 1373) świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązuje dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub najmowi, a także w przypadku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu budynku ulega zmianie jego charakterystyka energetyczna.

Świadectwo energetyczne (certyfikat energetyczny) jest sporządzane na podstawie oceny energetycznej, polegającej na określeniu zintegrowanej charakterystyki energetycznej. Podstawą do sporządzenia zintegrowanej charakterystyki jest charakterystyka energetyczna budynku.

Charakterystyka to zbiór wskaźników energetycznych określających zapotrzebowanie budynku na energię (m.in.: C.O., wentylację, a także oświetlenie). Określają one wielkość energii wyrażoną w kWh/m2/rok. Uzyskanie świadectwa energetycznego dotyczy również budynków jednorodzinnych w sytuacji postępowania związanego z uzyskaniem kredytu hipotecznego, co ma niebagatelny wpływ na jego wartość. Informacje zawarte w świadectwie energetycznym powinny mieć również wpływ na cenę metra kwadratowego lokali na rynku wtórnym, szczególnie tych wybudowanych w różnych systemach prefabrykacji, jak np.: W-70.

Polecamy: Energooszczędność a certyfikat energetyczny

Również wykonanie odbioru technicznego budynku wymaga posiadania świadectwa energetycznego budynku. Obowiązek posiadania świadectwa wynika z prawa europejskiego. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca, użytkownik będzie mógł określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania z nim związany. Świadectwa charakterystyki energetycznej nie sporządza się dla m.in.: obiektów zabytkowych, sakralnych i związanych z działalnością religijną, niezamieszkałych do działalności rolnej, wolno stojących o powierzchni mniejszej niż 50m2.

Czytaj także: Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Świadectwo energetyczne jest sporządzane na podstawie oceny energetycznej, polegającej na określeniu zintegrowanej charakterystyki energetycznej
Świadectwo energetyczne jest sporządzane na podstawie oceny energetycznej, polegającej na określeniu zintegrowanej charakterystyki energetycznej

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK