| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Działka > Budowa domu na działce leśnej

Budowa domu na działce leśnej

Budowa domu na działce leśnej jest dość trudnym przedsięwzięciem – trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, co zakłada miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni. W zależności od tego, czy w planie tym przewiduje się możliwość zabudowy danego terenu leśnego, czy nie, będziemy mogli wybudować na niej dom. Czasami można starać się w gminie o pozwolenie na wybudowanie nieruchomości na działce leśnej.

Zabudowa działki leśnej zależy przede wszystkim od miejscowego planu zagospodarowania, to  on określa, czy dana działka – w tym działki leśne i rolnicze – mogą zostać zabudowane. Oczywiście mamy prawo starać się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jednak najpierw powinniśmy wyłączyć grunt z produkcji leśnej. Dopiero po uzyskaniu decyzji o wyłączeniu działki należy się ubiegać o pozwolenie na budowę domu. Całość procedur nie jest skomplikowana, jednak wszystko zależy od decyzji urzędników gminnych.

Działka leśna nieprzewidziana do zabudowy

W sytuacji gdy działka w miejscowym planie zagospodarowania nie została przewidziana jako działka do zabudowy, niewiele da się zrobić. Najlepszym wyjściem jest przeczekanie do czasu zmiany planów – zwykle zmienia się je co kilka, kilkanaście lat – i wówczas złożyć wniosek o odleśnienie danej działki w nowym planie zagospodarowania. Czasami można również wystąpić z wnioskiem o zmianę planu dla jednej, określonej działki. Wtedy zgodę na zmianę musi wydać marszałek województwa, w obrębie którego leży dany grunt, w porozumieniu z izbą rolniczą – to izba decyduje jako pierwsza o tym, czy działka może zostać zagospodarowana inaczej niż to zostało zaplanowane. Wniosek o taką zmianę kieruje prezydent, burmistrz lub wójt w zależności od tego, do jakiej gminy przynależy nieruchomość. Jednak warto pamiętać, że ustawa o gruntach rolnych i leśnych wprost informuje o niemożliwości przeznaczenia gruntów leśnych do innych celów poza planami miejscowego zagospodarowania, dlatego wówczas może nam pomóc jedynie decyzja marszałka.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »