| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Działka > Czy można postawić domek letniskowy na ziemi rolnej?

Czy można postawić domek letniskowy na ziemi rolnej?

Większość z nas chciałaby mieć pewne miejsce na udany urlop. Dlatego często decydujemy się na wybudowanie tak zwanego domu na lato. Zanim zaczniemy budowę, sprawdźmy czy na wybranej przez nas działce można dokonać budowy letniskowej.


By dowiedzieć się czy na działce można postawić dom letni, udajmy się do urzędu gminy. Tam zapoznamy się z planem miejscowym lub – jeżeli takowego nie ma – z decyzją o warunkach zabudowy. Jeśli znaleźliśmy plan zagospodarowania przestrzennego, musi on dopuszczać zabudowę letniskową. Jeżeli go nie ma, nie dostaniemy pozwolenia na budowę, ponieważ na danym obszarze można dokonywać tylko takiej budowy, która przyjęta jest w planie.

Zobacz także: Jak rozpocząć planowanie domu rekreacyjnego?

Jednak jeżeli nam się poszczęści i dostaniemy zgodę na budowę domu letniskowego, czyli inaczej mówiąc, mieszkaniowo-rekreacyjnego, nie będzie przeszkód do spełnienia swoich planów. Gorzej, jeżeli ziemia, na której chcemy cokolwiek postawić, jest ziemią rolną. Wówczas budynek, stawiany na takiej ziemi, musi mieć charakter rolniczy. Musi mieć element zabudowy zagrodowej, a to nie to samo, co domek letniskowy. W takim przypadku powinniśmy zdobyć pozwolenie na zmianę przeznaczenia z rolnego lub leśnego na cele nierolnicze i nieleśne. Chodzi tu o zgodę udzielaną przez ministra lub marszałka województwa na wniosek gminy w trakcie procedury uchwalania planu miejscowego. Musimy także wiedzieć, że w przypadku ziemi rolnej istnieją grunty, które nie wymagają pozwolenia. Ich przeznaczenie możemy zmienić w momencie ustalania warunków zabudowy – chodzi o grunty o klasie gorszej niż III. W przypadku klas od I do III – wyłącznie wtedy, gdy wielkość działki nie przekracza 0,5 ha.

Zobacz także: Dom drewniany czy murowany?

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zanim zaczniemy budowę, sprawdźmy czy na wybranej przez nas działce można dokonać budowy letniskowej.
Zanim zaczniemy budowę, sprawdźmy czy na wybranej przez nas działce można dokonać budowy letniskowej.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK