| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Działka > Działka ekologiczna? Czemu nie!

Działka ekologiczna? Czemu nie!

Często chcemy zrobić coś dla środowiska i zacząć prowadzić zdrowszy styl życia, bezpieczniejszy dla przyrody. Jednak nie mamy pomysłu, co można zrobić. Może, gdy zdecydujemy się wybudować dom, zastanówmy się nad eko-działką?

Ekologiczna działka wiąże się w przyszłości z energooszczędnym domem, co powinno stanowić dużą zaletę w dzisiejszych czasach. Jednak przed wybudowaniem domu na takim terenie, musimy odpowiednio się przygotować, a także przeanalizować wygląd i rozkład domu. Powinniśmy zadbać, by wnętrze domu było dobrze nasłonecznione. Będzie to odgrywało ważną rolę zwłaszcza zimą, ponieważ pomoże nam pozyskiwać i magazynować energię. Jeśli odpowiednio ustawimy dom, będzie on akumulatorem ciepła. Postarajmy się, aby wszelkie przeszklenia znalazły się po stronie elewacji południowej. Najlepiej ustawić eko-dom tak, by ulica znajdowała się od strony północnej. Tam umieszczamy wejście, pomieszczenia gospodarcze, spiżarnię, gabinet, czyli pomieszczenia wymagające mniej światła. Kuchnia powinna znajdować się jak najbliżej wejścia, w narożniku domu, może mieć również drugie okno od wschodu. Sypialnia rodziców może się znaleźć od wschodu, a sypialnie dzieci od bardziej słonecznej strony południowej. Pokój dzienny z jadalnią – największe pomieszczenie, gdzie można zaplanować duże przeszklenia – łatwo wówczas zlokalizować od południa i zachodu.

Zobacz także: Czy opłaca się zainwestować w dom energooszczędny?

Pamiętajmy, że im większą działkę kupimy tym większe daje ona nam możliwości na budowę domu. Dzięki temu nasz dom będzie mógł zostać optymalnie postawiony pod względem uzyskiwania energii słonecznej. Jeżeli będziemy mieli dość miejsca na ogród można będzie posadzić rośliny, które odgrodzą nas od źródeł hałasu. Można także pomyśleć o przydomowym przetwarzaniu odpadów organicznych na kompost. Warunkiem jest odpowiednia orientacja wobec stron świata i spełniające kryteria ekologii sąsiedztwo. Niewskazane jest więc mieszkanie w okolicy zanieczyszczonej czy hałaśliwej. Z punktu widzenia ekologa, najlepszym rozwiązaniem są działki, które mają dostęp do ulicy tylko z jednej strony. Dzięki temu będziemy mogli wykonać krótsze ogrodzenie, a na naszej działce będziemy mogli cieszyć się intymnością, z dala od hałasów dobiegających z ulicy.

Zobacz także: Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ekologiczna działka wiąże się w przyszłości z energooszczędnym domem, co powinno stanowić dużą zaletę w dzisiejszych czasach. Fot. Fotolia
Ekologiczna działka wiąże się w przyszłości z energooszczędnym domem, co powinno stanowić dużą zaletę w dzisiejszych czasach. Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agata Wąsowska

Ma ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi - konsultant, doradca personalny, mentor i trener. Specjalizuje się w projektach dotyczących strategii działów personalnych, przywództwa, coachingu i mentoringu kadry menedżerskiej, modeli kompetencyjnych, budowy efektywnych zespołów, planowania karier, zarządzania talentami oraz wdrażania nowoczesnych narzędzi zarządzania. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Przez kilka lat współpracowała z dwiema brytyjskimi firmami konsultingowymi People Partnering i Telos Partners jako Starszy Konsultant. Wcześniej odnosząc sukcesy zawodowe pełniła funkcję Dyrektora Personalnego na Polskę i kraje nadbałtyckie w firmie Avon Cosmetics. Agata współtworzyła plan szkoleń dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz pełniła rolę coacha dla Menedżerów Personalnych. Rozwój kariery zawodowej w kierunku zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego rozpoczęła w ORFE (Europejski Dystrybutor Farmaceutyczny). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach archeologia i historia oraz Uniwersytetu Illinois na kierunku zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK