| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Działka > Co zrobić kiedy gałęzie sąsiada wchodzą na Twoją posesję?

Co zrobić kiedy gałęzie sąsiada wchodzą na Twoją posesję?

Wielu z właścicieli domów i ogrodów wydaje się, że na swojej działce mogą robić zupełnie wszystko. „Wolność Tomku, w swoim domku”. Tymczasem nie do końca. W każdej sytuacji, wyburzania, stawiania, zasadzania, przebudowy musicie dobrze zapoznać się z przepisami, aby Wasze poczynania nie zostały poczytane jako szkodliwe dla sąsiadów. Wówczas mogą oni zmusić Was do cofnięcia wprowadzonych zmian. Powodem sąsiedzkich sporów może być nawet zwykłe drzewo.

Tematyka rodem ze starych filmów komediowych, w których sąsiadujące rodziny robią wszystko, aby uprzykrzyć sobie życie. Wbrew pozorom, jest to obrazek dość często spotykany. Jeżeli macie sympatycznych i wyrozumiałych sąsiadów bądź sąsiada, wówczas problem z głowy. Ale co zrobić, gdy nie macie takiego szczęścia?

Przedostające się gałęzie

Kwestia odległości drzewa od posesji sąsiadującego budynku może wydać się błaha i nieznacząca. Należy jednak wiedzieć, że w wypadku, gdy gałęzie z Waszego drzewa przedostają się za linię granicy, sąsiad ma prawo do irytacji.

Z jakiej przyczyny?

Bynajmniej nie przez jego widzimisię. Gałęzie, które stykają się z elewacją domu sąsiada mogą ją zniszczyć. Nie tylko samym kontaktem, ale również przez wydzielany przez nie sok.

W takim wypadku, wedle artykułu 150 Kodeksu cywilnego właściciel, na którego posesję przedostają się gałęzie, może je spokojnie obciąć. To samo tyczy się „przechodzących” korzeni oraz zwisających owoców (oczywiście owoce należą do właściciela drzewa, jedynie po ich "spadnięciu" możemy ściąć gałęzie).

Jednakże w takim wypadku właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

Prawo w tej kwestii pozwala na usunięcie gałęzi, ale pamiętajmy, że stanowią one własność sąsiada, której nie wolno zniszczyć. Dlatego pozbycie się gałęzi musi zostać wykonane w sposób odpowiedni.

Co z przepisami?

Nie istnieją wytyczne, które regulowałyby rozmieszczenie drzew czy krzewów odnośnie posesji sąsiada. W celu uniknięcia możliwego zamieszania, powstały przepisy dotyczące rodzinnych ogrodów działkowych (ROD). Sądy często wspomagają się podczas procesów tymi właśnie ustaleniami. Zatem jak sprawa wygląda z drzewami i krzewami?

Tę kwestię reguluje ROD w zależności, od rodzaju roślinności, którą zamierzasz posadzić. Podsumowując najważniejsze punkty, możemy wprowadzić następujący podział: na drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne.

Zobacz także: Ile trzeba zapłacić za wycięcie drzewa

Owocowe

• drzewa owocowe i karłowate-ogólna zasada nakazuje, aby sadzić je w odległości co najmniej 2 metrów od granicy. W zależności od rodzaju owoców, które wypuszczają, odległość ta może być większa. Przykładowo orzech włoski wymaga minimalnej odległości o zasięgu 5 metrów;

• krzewy owocowe-wymagają sadzenia w odległości 1metra od granicy;

Ozdobne

• dopuszcza się sadzenie na terenach działkowych słabo rosnących odmian drzew i krzewów ozdobnych. Wymagana odległość od granicy to minimum 2 metry.

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Odległość zielonego ogrodzenia od granicy z sąsiadami musi wynosić połowę (minimum) jego wysokości
Odległość zielonego ogrodzenia od granicy z sąsiadami musi wynosić połowę (minimum) jego wysokości

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK