| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Działka > Dojazd do działki budowlanej

Dojazd do działki budowlanej

Rozdział drugi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa rodzaje dróg, które umożliwiają dojazd do miejsca budowy.

Przepisy te uwzględniają konieczność dojazdu do placu budowy maszyn budowlanych, samochodów ciężarowych transportujących materiały budowlane oraz konieczność ruchu pieszych. Każda droga prowadząca do miejsca budowy musi spełniać również wymagania określone przepisami przeciwpożarowymi.

Gdy nie ma drogi publicznej

Nie wszystkie działki budowlane zlokalizowane są bezpośrednio przy drogach publicznych. Do działek, które są pozbawione tego dostępu doprowadza się drogi o szerokości jezdni minimum 3m łączące działkę z drogą publiczną. Umożliwia się również dojście i dojazd od działki budowlanej tworząc ciąg pieszo – jezdny. Musi mieć on szerokość minimum 5m, a jego zadaniem jest umożliwienie ruchu pieszego, jak również zapewnienie możliwości postoju pojazdów. Zamiast drogą, działkę budowlaną z drogą publiczną można połączyć za pomocą dojścia o szerokości 4,5m. Droga prowadząca do domów jednorodzinnych, budynków zagrodowych i budynków rekreacji indywidualnej nie wymaga oświetlenia elektrycznego. Każdy z wymienionych rodzajów dróg czy dojazdów musi mieć nawierzchnię odpowiednią do planowanego ruchu pojazdów.

69,00 złAspekty prawne planowania i zagospodarowania przestrzennego

Zobacz także: Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Droga konieczna

W przypadku, gdy Twoja działka sąsiaduje bezpośrednio z drogą publiczną masz obowiązek zapewnienia drogi koniecznej sąsiadowi, który nie ma innej możliwości dojścia do swojej posesji, jak tylko przez Twoją działkę. Wyznaczenie drogi koniecznej przebiega w oparciu o 145 artykuł Kodeksu Cywilnego. Właściciel działki, przez którą droga ma przebiegać może żądać jednorazowego zadośćuczynienia za udostępnienie gruntu pod drogę.

Drogę konieczną wytycza się z uwzględnieniem najmniejszej szkody dla właściciela działki, przez którą droga będzie przebiegać.

Zobacz także: Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

Aktualizacja: 18.08.2011

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Każda droga prowadząca do miejsca budowy musi spełniać wymagania określone przepisami przeciwpożarowymi.
Każda droga prowadząca do miejsca budowy musi spełniać wymagania określone przepisami przeciwpożarowymi.

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2014-02-05 20:42 Zgłoś

"Zamiast drogą, działkę budowlaną z drogą publiczną można połączyć za pomocą dojścia o szerokości 4,5m"Drogi autorze, proszę uważniej czytać Warunki Techniczne. Przepis który Pan podał (cytat powyżej) dotyczy nie działki, a budynku i urządzeń z nim związanych wymagających dojazdów. To kolosalna różnica

avatar

2012-12-30 07:00 Zgłoś

Witam, mam także problem z dojazdem do działki,sąsiadka nie chce sprzedać 5m na dojazd,czy jest jakiś przepis nakazujący jej udostępnienie lub odsprzedanie kawałeczka jej pola?

avatar

2011-04-26 19:35 Zgłoś

Witam Mam pytanie dotyczące drogi dojazdowej do posesji mam dom wystawiony od ponad 40 lat i właśnie dowiedziałem ,że korzystam z drodi której nigdzie na mapach nie ma a w realu istnieje od tych wspomnianych 40 lat jak to ugryść Bo nasza gmina nie chce z tym nic zrobić

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem Infor.pl »