| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Działka > Dojazd do działki budowlanej

Dojazd do działki budowlanej

Rozdział drugi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa rodzaje dróg, które umożliwiają dojazd do miejsca budowy.

Przepisy te uwzględniają konieczność dojazdu do placu budowy maszyn budowlanych, samochodów ciężarowych transportujących materiały budowlane oraz konieczność ruchu pieszych. Każda droga prowadząca do miejsca budowy musi spełniać również wymagania określone przepisami przeciwpożarowymi.

Gdy nie ma drogi publicznej

Nie wszystkie działki budowlane zlokalizowane są bezpośrednio przy drogach publicznych. Do działek, które są pozbawione tego dostępu doprowadza się drogi o szerokości jezdni minimum 3m łączące działkę z drogą publiczną. Umożliwia się również dojście i dojazd od działki budowlanej tworząc ciąg pieszo – jezdny. Musi mieć on szerokość minimum 5m, a jego zadaniem jest umożliwienie ruchu pieszego, jak również zapewnienie możliwości postoju pojazdów. Zamiast drogą, działkę budowlaną z drogą publiczną można połączyć za pomocą dojścia o szerokości 4,5m. Droga prowadząca do domów jednorodzinnych, budynków zagrodowych i budynków rekreacji indywidualnej nie wymaga oświetlenia elektrycznego. Każdy z wymienionych rodzajów dróg czy dojazdów musi mieć nawierzchnię odpowiednią do planowanego ruchu pojazdów.

29.90 zł100 pytań o obowiązek podatkowy VAT - PDF

Zobacz także: Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Droga konieczna

W przypadku, gdy Twoja działka sąsiaduje bezpośrednio z drogą publiczną masz obowiązek zapewnienia drogi koniecznej sąsiadowi, który nie ma innej możliwości dojścia do swojej posesji, jak tylko przez Twoją działkę. Wyznaczenie drogi koniecznej przebiega w oparciu o 145 artykuł Kodeksu Cywilnego. Właściciel działki, przez którą droga ma przebiegać może żądać jednorazowego zadośćuczynienia za udostępnienie gruntu pod drogę.

Drogę konieczną wytycza się z uwzględnieniem najmniejszej szkody dla właściciela działki, przez którą droga będzie przebiegać.

Zobacz także: Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Każda droga prowadząca do miejsca budowy musi spełniać wymagania określone przepisami przeciwpożarowymi.
Każda droga prowadząca do miejsca budowy musi spełniać wymagania określone przepisami przeciwpożarowymi.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS23
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem Infor.pl »