| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Domy drewniane > Jakie mamy rodzaje budynków drewnianych?

Jakie mamy rodzaje budynków drewnianych?

Drewno jako surowiec naturalny nadaje specyficzny wygląd i klimat budynkom z niego wznoszonych. Większość technologii wznoszenia budynków drewnianych ma swoja długą historię i tradycję. Znaczna ich część to domy stare, jednak zdarza się, że inwestorzy decydują się na budowę nowych domów z drewna. Mogą to być domy budowane z bali, domy szkieletowe czy szachulcowe.

Najczęściej spotykane na terenach wiejskich i podgórskich. Budowane z sosnowych bali struganych czterostronnie, o grubości około 20 cm. Dobrze przygotowane i wysuszone drewno jest podstawą trwałości domów z bali. Na rynku wtórnym jest duża ilość domów drewnianych wykonanych z bali, będących w bardzo dobrym stanie. Stare domy z bali można z łatwością przestawiać. Część nośną domów stanowią ściany zewnętrzne zbudowane z bali układanych poziomo, jeden na drugim, ułożonych na podwalinie. Krzyżujące się bale łączy się ze sobą za pomocą specjalnych połączeń ciesielskich. Domy z bali mają dużą izolacyjność cieplną, która zależy od grubości bali. Wznoszenie tego rodzaju domów, oprócz fundamentów, nie wymaga żadnych prac mokrych, dlatego można prowadzić prace budowlane nawet w zimie.

Zobacz także: Czym i jak ocieplić dom o konstrukcji szkieletowej?

Często nazywane są domami kanadyjskimi, Ich konstrukcję nośną stanowi szkielet z belek o przekroju 38x90 lub 38x140 cm, połączonych ze sobą za pomocą gwoździ. Pomiędzy elementami szkieletu umieszcza się izolację termiczną. Od wewnątrz, szkielet i ocieplenie obija się folia paroizolacyjną, a następnie wykłada pytami G-K. Zewnętrzne powierzchnie usztywnia się płytami OSB. Na płytach umieszcza się wiatroizolację i materiał wykończeniowy. Elewację domu szkieletowego można wykonać z drewna, sidingu, płyt elewacyjnych lub cegły. Konstrukcja ścian wewnętrznych nie różni się od zewnętrznych. Występuje w nich mniej ocieplenia i brak folii izolacyjnych. Zaletą domów budowanych w technologii kanadyjskiej jest ich niska cena, szybkość wykonania oraz izolacyjność termiczna na poziomie nawet 0,3 W/(m2K). Niestety takie konstrukcje nie są odporne na działanie silnych wiatrów, a ich akumulacyjność cieplna nie jest wysoka.

Zobacz także: Zalety i wady domów o lekkim szkielecie drewnianym.

Domy szachulcowe charakteryzują się wyjątkową elewacją w biało-czarną kratę. Ten efektowny wygląd daje drewniana konstrukcja szkieletowa wypełniona cegłą, gliną lub trzciną. Wypełnienie to najczęściej jest otynkowane i pomalowane na biało dla podkreślenia ciemnej barwy drewna. W skład drewnianego szkieletu wchodzi podwalina, oczep, słupki, rygle i zastrzały. Otwory okienne i drzwiowe muszą być dopasowane do pól pomiędzy elementami szkieletu drewnianego. Z tego powodu okna w domach szachulcowych są małe, najczęściej o konstrukcji skrzynkowej, wyposażone w szprosy. Domy o konstrukcji słupowo-ryglowej pokrywane są najczęściej naturalnymi materiałami, takimi jak strzecha, gont czy dachówka ceramiczna, by zachować ich wyjątkowy tradycyjny wygląd.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budynek drewniany. Fot. Fotolia
Budynek drewniany. Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK