| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Domy drewniane > Stropy w domach drewnianych

Stropy w domach drewnianych


Zarówno w domach o konstrukcji drewnianej jak i murowanej można stosować stropy z belek drewnianych. Najczęściej stosowane jest drewno świerkowe w rozstawie belek co 100–120 cm.

W domach z drewna niemożliwe jest zbudowanie stropu z betonu, dlatego też wykorzystuje się belki drewniane z miejscowymi stężeniami stalowymi. Z góry podłogę stanowi deska, a w łazience czy kuchni płyty OSB wyłożone ceramiką. Można zastosować gęstszy układ belek o mniejszym przekroju, miejsca bardziej obciążone (jak podłoga pod wanną czy brodzikiem w łazience) wzmacnia się stalowymi profilami, przykręcanymi do belek lub montowanymi w nacięciach od spodu. Takie rozwiązanie usztywnia strop i rozkłada ciężar na większą powierzchnię.

Od dołu belki stropu wykańcza się płytą kartonowo-gipsową, coraz częściej spotyka się widoczne belki sufitowe delikatnie opalane, co nadaje im niepowtarzalny wygląd starego drewna. Problemem w stropie o konstrukcji drewnianej jest jego akustyczność. Niweluje się to przez ułożenie warstwy wełny mineralnej pomiędzy belkami nośnymi, co z kolei wpływa pozytywnie na izolacyjność termiczną.

Zobacz także: Jakiej instalacji potrzebujemy aby podłączyć płytę grzewczą?

Strop z belek jest lekki, dzięki czemu nie obciąża nadmiernie ścian konstrukcyjnych, a podparcia słupowe pozwalają na stosowanie małych przekrojów belek. Konstrukcja jest szybka i prosta w wykonaniu, a wyeliminowanie prac na mokro pozwala na budowanie w okresie zimowym.

Wszystkie powierzchnie mocowania (punkty podparcia) na ścianach oraz słupach powinny być posmarowane klejem poza śrubami i kotwami. Można również stosować elastyczne wkładki, które zmniejszą skrzypienie konstrukcji w czasie eksploatacji. Konstrukcja nośna stropu wykonana z drewna jest podatna na korozję biologiczną. Należy stosować środki przeciw owadom i grzybom, aby uniknąć osłabienia konstrukcji po kilku latach. Instalacje, poprowadzone w stropie, należy umieszczać w rurkach z tworzywa sztucznego i ocieplać wełną. Awaria przewodów może spowodować iskrzenie, a nawet zapalenie się drewna. Palność elementów drewnianych zmniejszają środki chemiczne oraz warstwa odpornej na ogień wełny. Dom drewniany warto zaopatrzyć w instalację z detektorami dymu nie tylko w pomieszczeniach, lecz także w trudno dostępnych miejscach, w których przebiegają przewody instalacyjne. Zastosowanie stropu drewnianego – nawet w domu murowanym z pozostawionymi widocznymi belkami – nadaje pomieszczeniu klimat i tradycyjny charakter.

Zobacz także: Jak ułożyć dachówki?

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W domach z drewna niemożliwe jest zbudowanie stropu z betonu, dlatego też wykorzystuje się belki drewniane z miejscowymi stężeniami stalowymi fot. Justyna Żarnowska
W domach z drewna niemożliwe jest zbudowanie stropu z betonu, dlatego też wykorzystuje się belki drewniane z miejscowymi stężeniami stalowymi fot. Justyna Żarnowska

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK