| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dom energooszczędny > Nowe przepisy określające warunki techniczne dla okien i drzwi balkonowych w 2014 roku

Nowe przepisy określające warunki techniczne dla okien i drzwi balkonowych w 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 r. będą obowiązywać nowe przepisy zmieniające warunki techniczne, jakim będą odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Zmienią się parametry okien i drzwi balkonowych, które mają duży wpływ na ilość energii, która jest zużywana do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Już teraz projektując przeszklenia w budynkach warto sprawdzić jak dobrać szkło, aby spełniało nowe wymagania.

Obniżenie wartości współczynnika słonecznego

Przepisy wchodzące w życie od stycznia 2014 r. wprowadzają również wymóg obniżania wartości współczynnika słonecznego g, tj. całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla okien oraz przegród szklanych i przezroczystych. Współczynnik słoneczny g obliczany jest według wzoru g = fC*gn, gdzie fC to współczynnik korekcyjny redukcji promieniowania ze względu na zastosowane osłony przeciwsłoneczne, takie jak żaluzje lub rolety, a gn to współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej dla danego typu oszklenia. Od stycznia 2014 r. maksymalna wartość współczynnika g zostanie obniżona z 0,5 do 0,35.

„Zmniejszenie maksymalnej wartości współczynnika całkowitej przepuszczalności promieniowania słonecznego g dla okien oraz przegród szklanych, to krok w kierunku poprawy efektywności energetycznej, szczególnie w przypadku obiektów, w których wykorzystano wielko powierzchniowe przeszklenia” – mówi Szymon Piróg. „Ochrona pomieszczeń przed nadmiernym nagrzewaniem się w wyniku działania energii słonecznej, ma istotne znaczenie w obiektach biurowych, czy komercyjnych, gdzie do obsługi systemów klimatyzacyjnych latem zużywa się znacznie więcej energii, niż do ogrzania takich budynków zimą”.

Szkło wysokoselektywne

Dostępne na rynku nowoczesne produkty szklane wykorzystują szeroką gamę rozwiązań, pozwalających na projektowanie przeszkleń zgodnie z nowymi warunkami technicznymi. Uzyskanie obniżonej wartości współczynnika g, szczególnie w przypadku dużych przeszkleń, umożliwi zastosowanie w szybach zespolonych szkła o wysokim współczynniku selektywności – łączącego właściwości niskoemisyjne z przeciwsłonecznymi. Produkty te zastosowane w szybie zespolonej chronią pomieszczenia przed intensywnym nagrzewaniem się od słońca, jednocześnie gwarantując dobrą izolacyjność cieplną i doskonałe doświetlenie wnętrz naturalnym światłem dziennym.

Określoną w rozporządzeniu wartość współczynnika g można też uzyskać stosując szkło o współczynniku gn wyższym niż 0,35. Warunkiem jest jego odpowiednie połączenie z innymi rozwiązaniami zabezpieczającymi przed energią promieniowania słonecznego, takimi jak żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne, rolety, markizy, łamacze światła.

Zanim kupisz okna – sprawdzaj ich parametry!

Zadaniem projektanta jest wybranie optymalnego rozwiązania zgodnego z wymaganiami prawnymi oraz oczekiwaniami klienta. Aby ułatwić ten wybór, Pilkington Polska udostępnia na swojej stronie internetowej bezpłatny program Pilkington Spectrum służący do obliczania parametrów szkła i szyb zespolonych. Narzędzie pozwala projektować różne konfiguracje szyb zespolonych i szybko sprawdzić istotne parametry.

Zobacz także:  Czynniki wpływające na energooszczędność domu lub mieszkania

Zobacz także:  Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Zobacz także:  Jak sprawdzić czy okno jest energooszczędne?

Źródło: Pilkington Polska

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK