| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dom energooszczędny > Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

Już za siedem lat na obszarze Unii Europejskiej będzie można stawiać jedynie budynki energooszczędne. Choć mamy jeszcze trochę czasu, to już teraz warto zgłębić temat rozwiązań, dzięki którym domowe instalacje będą bardziej przyjazne środowisku.

Coraz więcej osób uświadamia sobie, że bycie „eko” po prostu się opłaca, bo pozwala nie tylko dbać o środowisko, ale też o portfel. Dlatego coraz częściej po ekologiczne technologie sięgamy także w budownictwie. Inwestowanie w „zielone” rozwiązania szybko się bowiem zwraca, umożliwiając znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji.

Stajemy się coraz bardziej ekologiczni

Zgodnie z obowiązującymi standardami w przeciętnym polskim domu w ciągu roku zużywamy średnio 120 kWh energii na ogrzanie metra kwadratowego. To znacznie więcej niż w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie, gdzie średnia wynosi około 50 kWh na rok. Mamy więc sporo do nadrobienia. Tym bardziej, że zgodnie z unijną dyrektywą wszystkie budynki powstające na terenie UE po 31 grudnia 2020 r. będą musiały charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Ten wymóg ma przyczynić się do realizacji długoterminowego celu, jakim jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zwiększenie produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych przez wszystkie państwa członkowskie.

Zobacz także: Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

Sposobów na to, jak obniżyć zużycie energii w budynku jest wiele, a wiedza Polaków na ten temat rośnie. Bardziej świadomie podchodzimy też do ekologii, co przekłada się na coraz większą popularność rozwiązań, które pozwalają zmniejszyć energochłonność budynku czy straty prądu. Przekonujemy się bowiem, że będąc „eko” jesteśmy nie tylko modni, ale też znacząco obniżamy comiesięczne rachunki za prąd. Do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań zachęcają także preferencyjne kredyty. Do zmian motywować będą także dotacje na przyjazne środowisku budownictwo. Na ten cel będzie można uzyskać nawet 50 tys. złotych dofinansowania. Sięgnięcie po nowoczesne i zarazem energooszczędne technologie będzie więc łatwiejsze.

Zielone technologie stają się coraz bardziej popularne

Większą oszczędność energii w budynku można osiągnąć na wiele sposobów. Na jej zużycie wpływ ma przede wszystkim sama bryła i konstrukcja budynku. Obniżeniu zużycia energii sprzyja także przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, polegających na przykład na docieplaniu murów, wymianie okien i drzwi czy systemu grzewczego. Energooszczędne budownictwo charakteryzuje się także stosowaniem nowoczesnych systemów ogrzewania (na przykład tych wykorzystujących pompy ciepła) i pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych dzięki kolektorom słonecznym, ogniwom fotowoltaicznym czy przydomowym elektrowniom wiatrowym.

Zobacz także: Domy pasywne – czy są tańsze niż tradycyjne?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Artur Przyszło

Specjalista z dziedziny rachunkowości budżetowej. Absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował w jednym z głównych urzędów centralnych w departamencie nadzoru i kontroli. Czynny zawodowo główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej. Wykładowca akademicki i doświadczony trener szkoleń z zakresu tematyki szeroko rozumianych finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Ponadto realizuje projekty szkoleniowe i doradcze w sferze przedsiębiorstw w zakresie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przeprowadza zleconą kontrolę jednostek sektora finansów publicznych w zakresie prawidłowości ich funkcjonowania pod względem wprowadzonych procedur kontroli zarządczej, polityki rachunkowości, a także prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor artykułów w prasie branżowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK