| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dom energooszczędny > Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Jeśli w czasie budowy domu zdecydujemy się na zastosowanie energooszczędnych technologii to uda nam się w dużym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na energię do użytkowania budynku. Jest ono zależne od sposobu ogrzewania i wentylacji. Materiały, z jakich zbudowana jest ściana również mają wpływ na zapotrzebowanie energii. Na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego ogrzewanie pozwoli obniżyć koszty użytkowania budynku nawet czterokrotnie, co w przeliczeniu daje kwotę poniżej 1000 złotych rocznie.

- Wybór wysokiej jakości materiałów do wznoszenia budynku usprawni proces jego ogrzewania, a także obniży koszty chłodzenia latem – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska, producenta bloków SILKA i YTONG. – Różnice w zapotrzebowaniu na energię pomiędzy budynkami, których ściany wykonano w różnych systemach, mogą sięgać nawet 10-15 proc. i to pomimo, że współczynnik przenikania ciepła U tych ścian może być bardzo zbliżony – dodaje Piotr Harassek.

Zalety energooszczędnego budowania

Eksperci zwracają uwagę na to, że zwiększa się liczba inwestorów zainteresowanych zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań w trakcie budowy domu. Zwiększa się również świadomość zalet energooszczędnego budowania domu. Zainwestowanie w takie materiały, pozwoli zredukować prawie do zera, późniejsze straty ciepła. Ponadto można w ten sposób uniknąć w przyszłości wyższych kosztów utrzymania domu bądź mieszkania.

Zobacz także: Jakie są zasady energooszczędnego budowania?

- Według szacunków, na ogrzewanie zużywa się nawet do 55 proc. energii w budynkach. Warto więc zainwestować w zminimalizowanie tego zużycia – mówi Bartłomiej Bafia z zakopiańskiej firmy Majster Materiały Budowlane, ekspert budowy SILKA YTONG. –Biorąc pod uwagę roczne zużycie energii oraz koszty budowy, inwestycja w dom energooszczędny jest jak najbardziej opłacalna, szczególnie jeśli zostały zastosowane odpowiednie materiały ścienne – dodaje Bartłomiej Bafia.

Warto zapamiętać sobie zasady istotne z punktu widzenia budowy energooszczędnego domu.

Dziesięć zasad energooszczędnego budowania:

1. Zwarta bryła domu
2. Ciepłe ściany – zbudowane z dobrze izolujących materiałów
3. Wybrane strony świata – wykorzystanie promieni słonecznych padających na powierzchnię elewacji
4. Okna – do słońca
5. Dobra izolacyjność termiczna
6. Bez mostków cieplnych
7. Kontrolowany przepływ powietrza przez budynek
8. Odzyskiwane ciepło (rekuperacja)
9. Ciepło z gruntu – gruntowy wymiennik ciepła wstępnie podgrzewający (zima) lub chłodzący (lato) powietrze wprowadzane do budynku
10. Energia odnawialna – instalacja grzewcza
(Źródło: Praktyczny poradnik: Jak fachowo budować)

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Którędy ciepło ucieka z budynku?
- Przez wentylację – ok. 25-35 proc.
- Przez ściany zewnętrzne – ok. 20-30 proc.
- Przez dach – ok. 25-30 proc.
- Przez piwnicę – 10-15 proc.
- Przez okna i drzwi – 10-15 proc.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jeśli w czasie budowy domu zdecydujemy się na zastosowanie energooszczędnych technologii to uda nam się w dużym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na energię do użytkowania budynku.
Jeśli w czasie budowy domu zdecydujemy się na zastosowanie energooszczędnych technologii to uda nam się w dużym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na energię do użytkowania budynku.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »