| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dom energooszczędny > Jakie są zasady energooszczędnego budowania?

Jakie są zasady energooszczędnego budowania?

Zasady energooszczędnego budowania powinniśmy zastosować już na etapie projektu. Kompleksowe zaplanowanie inwestycji pozwoli nam nie myśleć o wzroście cen energii. Zastosowanie zasad energooszczędnego budowania zapewni nam ciepło w domu i niższe wydatki na ogrzewanie. Jak tego dokonać?

Jak wykorzystać naturalną energię?

Wykorzystanie naturalnych źródeł energii, na przykład promieni słonecznych, pozwoli nam uzyskać cenny zysk ciepła. Ważne jest, by promienie słoneczne, jak najdłużej padały, na jak największą powierzchnię budynku. Istotne jest też uwzględnienie kilku prostych zasad dotyczących rozmieszczenia pomieszczeń.

- Większe pokoje, na przykład salon, powinien być zaplanowany od strony południowej, zaś garaż lub pomieszczenie gospodarcze od północnej – mówi mgr inż. arch. Paweł Tropisz z łódzkiej firmy 2D-3D, ekspert budowy SILKA i YTONG. – Zalecany jest również buforowy układ pomieszczeń, w którym pomieszczenia sąsiadujące utrzymują zbliżoną temperaturę - amplituda wynosi nie więcej niż 8 stopni Celsjusza – dodaje Paweł Tropisz.

Ważne jest też, żeby pamiętać o odpowiednie dobranie okien w stosunku do stron świata. Najwięcej ciepła pochodzące z zewnątrz, zapewnimy sobie poprzez duże okna od południa, natomiast od strony północnej warto ograniczyć powierzchnie przeszkleń z powodu na niewielkie nasłonecznienie i słabszą izolacyjność termiczną okien.

Zobacz także: Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?

A co ze ścianami?

Przez ściany ucieka ok. 30% ciepła. Z tego powodu właśnie warto zainwestować w materiały pozwalające na osiągnięcie optymalnej izolacyjności termicznej ścian i akumulacji ciepła, czyli takie, które uzyskają jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U. Wymagania termiczne dla budynków energooszczędnych są coraz bardziej restrykcyjne. Wartość współczynnika U dla ścian zewnętrznych w budynku energooszczędnym powinna wynosić od 0,15 do 0,20 W/m2K.

– W praktyce dom energooszczędny zużywa o 30 proc. mniej energii do ogrzewania niż dom typowy, czyli zgodny z obowiązującymi wymaganiami izolacyjności cieplnej stawianym przegrodom budowlanym według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury – dodaje mgr inż. arch. Paweł Tropisz z łódzkiej firmy 2D-3D, ekspert budowy SILKA i YTONG.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zasady energooszczędnego budowania powinniśmy zastosować już na etapie projektu. Kompleksowe zaplanowanie inwestycji pozwoli nam nie myśleć o wzroście cen energii.
Zasady energooszczędnego budowania powinniśmy zastosować już na etapie projektu. Kompleksowe zaplanowanie inwestycji pozwoli nam nie myśleć o wzroście cen energii.

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK