| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dom energooszczędny > Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?

Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?

W domach energooszczędnych podstawowym elementem całej konstrukcji są okna. Okna w domach energooszczędnych powinny być bardzo skrupulatnie zamontowane i wykonane z materiałów dobrej jakości. Zobacz poradnik, jak zamontować okno energooszczędne.

Współczynnik przenikania ciepła – dom energooszczędny

Współczynnik przenikania ciepła – stanowi inaczej wypadkową współczynników przenikania szyb oraz ram, co oznacza, że ich izolacyjność jest niekorzystna, w porównaniu np. do izolacyjność zestawów szybowych.

Okna energooszczędne to takie, których współczynnik przenikania ciepła U nie przekracza 1,3 W/(m²K). Co oznacza, że im mniejszy jest współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej.

Aby uzyskać powyżej opisany efekt, należy zamontować w domu:
- szerokie profile okienne,
- zestaw trzyszybowy.

Gdzie najlepiej zamontować okna

Eksperci ds. budowlanych zalecają, aby okna zostały umieszczone przy zewnętrznej krawędzi muru. W domach energooszczędnych – o grubości izolacji około 15 cm – warto wysunąć okna z całej grubości muru. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne, ponieważ przyczynia się ono do zwiększenia współczynnika przenikania ciepła.

Zobacz także: Czy okna aluminiowe to dobry wybór?

Warto pamiętać o tym, że najkorzystniej jest zamontować okna jeszcze na etapie stanu surowego, czyli przed nałożeniem tynków, przed wybudowaniem ścian. Z tego też powodu – zdaniem ekspertów, w momencie, kiedy okna są już zamontowane, uzyskuje się etap stanu surowego zamkniętego. W związku z tym, warto pamiętać o tym, żeby regularnie należy wietrzyć wszystkie pomieszczenia albo w razie potrzeby je ogrzewać.

Jak prawidłowo zamontować okna

Aby okna mogły prawidłowo funkcjonować należy je solidnie zamontować. Aby osadzenie okna był stabilne, trzeba w tym celu dobrze je podeprzeć od dołu ramę ościeżnicy. Eksperci zalecają, aby zastosować tzn. konsole – złożone z szyny i wspornika wysokości, o długości od około 5 do 15 cm. Należy także zastosować do zamontowania okna wsporniki boczne – które podobnie jak konsole są dostępne w trzech wymiarach: 5,10,15. Do montażu okien są potrzebne także dodatkowe elementy tj. łączniki mocujące np. śruby, łączniki betonu.

Porą letnią w budynku energooszczędnym, zaleca się przeprowadzić montaż rolet zewnętrznych lub też żaluzji na oknach. To znakomite rozwiązanie, by chronić pomieszczenia domu przed ich podgrzewaniem się.

Zaleca się, aby w budynku energooszczędnym umieszczać wszelkiego rodzaju przeszklenia od strony południowej elewacji. Okna powinny chronić budynek przed utratą ciepła. Aby zapewnić taką ochronę, należy w tym celu przeprowadzić prawidłowy montaż. To podstawowy element całej konstrukcji domu energooszczędnego.

Zobacz również: Jakich błędów należy się wystrzegać przy montażu okien połaciowych?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK