| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dach > Dach ceramiczny - Budowa krok po kroku

Dach ceramiczny - Budowa krok po kroku

Budowa dachu ceramicznego nie jest skomplikowana. Chcąc postawić solidny i szczelny dach, powinniśmy zadbać o wysoką jakość materiałów budowlanych oraz wysoką jakość jego wykonania podczas budowy. Jednym z pewnych rozwiązań jest zastosowane kompletnego systemu do budowy dachu.

Montaż dachówek ceramicznych

Wszystkie typy dachówek ceramicznych są wyposażone w systemy mocowania, które gwarantują szczelność i stabilność gotowego pokrycia. Od spodu wyposażone są w noski służące do zahaczania o łaty, na których dachówki się opierają. Niektóre mają fabrycznie wykonane otwory na wkręty, którymi mocuje je się do łat, jak np. karpiówki. Dachówki zakładkowe wyposażone są w zamki wytłoczone na dwóch zbiegających się ze sobą krawędziach (górnej i bocznej lewej lub tylko na jednej z nich). Pełnią one dwie funkcje. Przede wszystkim upraszczają montaż, gdyż pomagają w zachowaniu właściwych rozstawów podczas układania dachówki w kolejnych rzędach. Natomiast, podczas użytkowania poddasza, zapewniają większą szczelność, gdyż z reguły są formowane tak, aby odprowadzać na zewnątrz wodę, która dostała się między dachówki i stamtąd mogłaby przedostać się pod pokrycie. Esówki to dachówki o bardzo tradycyjnym kształcie, przypominającym literę „S” i pozbawione zamków. Przez to ich montaż wymaga większej precyzji. Inny historyczny model, mnich-mniszka, sprzedawany jest w parach. Górna dachówka zwana jest mnichem, a dolna mniszką. Układa się je w ten sposób, że każdy mnich przykrywa dwie mniszki na ich styku. Mocuje się je do łat za pomocą drutu lub specjalnych klamer. Takie systemy montażu zapewniają solidność pokrycia. Sama dachówka ceramiczna jest też dość ciężka, więc naturalnie na gotowej połaci stawia opór silnym podmuchom wiatru. Jednak w rejonach, gdzie zdarzają się wyjątkowo silne wichury i opady, można przystosowane do tego modele dachówek zakładkowych wzmocnić, mocując je specjalnymi spinkami, zabezpieczającymi przed zerwaniem przez gwałtowne podmuchy powietrza. Spinkę umieszcza się w specjalnym gnieździe na górnej krawędzi dachówki, a następnie zahacza dolną krawędź dachówki umiejscowionej w wyższym rzędzie. W ten sposób pokrycie jest zamocowane nie tylko do łat, ale również dachówka do dachówki, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed zerwaniem.

Montaż spinek

Etapy mocowania dachówki SturmFIX.jpg

Samoprzylepne taśmy - ochrona przed wilgocią

Kalenica, grzbiet, kosz, komin – to miejsca na dachu, które wymagają szczególnej uwagi przy jego uszczelnianiu. Różnego rodzaju samoprzylepne taśmy ułatwiają pracę dekarzom, a także zapewniają odpowiednią ochronę przed wilgocią tych newralgicznych miejsc. Na styku połaci dachu ze ścianą i kominem, zalecane jest stosowanie taśmy, która jest elastyczna i dlatego można ją precyzyjnie dopasować do powierzchni, tak by wykończenie było jak najbardziej estetyczne. Natomiast do zabezpieczenia kalenic i grzbietu dedykowane są taśmy po których spływa woda, możliwe jest odparowanie wilgoci oraz swobodny odpływ powietrza, przechodzącego pod dachówkami od okapu przez kalenicę na zewnątrz. Przy dachach wielospadowych do wykończenia kosza polecana jest aluminiowa taśma koszowa gwarantująca prawidłowe odprowadzenie wody z miejsca zbiegu dwóch połaci. Dla pełnego zabezpieczenia, do obróbki pasa nadrynnowego dedykowana jest taśma aluminiowa lub miedziana. Niezaprzeczalną zaletą taśm uszczelniających jest wygoda w ich montowaniu. Naturalna fleksyjność materiału umożliwia precyzyjne dopasowanie ich do uszczelnianego miejsca. Jednocześnie klej stosowany w tego typu rozwiązaniach jest bardzo trwały i nie ma ryzyka, że nawet po wielu latach taśma będzie się odlepiać.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK