| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dach > Dach ceramiczny - Budowa krok po kroku

Dach ceramiczny - Budowa krok po kroku

Budowa dachu ceramicznego nie jest skomplikowana. Chcąc postawić solidny i szczelny dach, powinniśmy zadbać o wysoką jakość materiałów budowlanych oraz wysoką jakość jego wykonania podczas budowy. Jednym z pewnych rozwiązań jest zastosowane kompletnego systemu do budowy dachu.

Więźba płatwiowo-kleszczowa

wiezba platwiowo-kleszczowa.png

Krycie wstępne - z czego?

Zanim przystąpi się do układania dachówki lub izolowania dachu od wewnątrz, należy wykonać tzw. wstępne krycie. Wyróżnić można dwie główne technologie umożlwiające jego wykonanie. Niezależnie od wyboru każda z nich musi chronić izolację termiczną i wnętrze domu przed wilgocią z zewnątrz oraz zapewniać odprowadzenie pary wodnej z wnętrza budynku. Tradycyjną i starszą metodą jest deskowanie, które następnie pokrywa się papą. Wymaga to jednak pozostawienia szczeliny wentylacyjnej pomiędzy deskami a warstwą izolacji termicznej. Do budowy dachu ceramicznego zalecane jest stosowanie nowoczesnych membran, takich jak Koramic Classic Light lub Koramic Classic Super. Ich podwójne działanie, czyli ochrona od warunków zewnętrznych i wysoka paroprzepuszczalność sprawia, że w dachu nie gromadzi się wilgoć, która negatywnie wpływa zarówno na jego izolacyjność termiczną, jak też może przyczynić się do rozwoju grzybów, mchów czy pleśni oraz korozji drewnianych elementów konstrukcyjnych. Co ważne, można je stosować w bezpośrednim styku z wełną mineralną (Classic Super także na deskowaniu). Zastosowanie membrany przynosi korzyści takie jak oszczędność pieniędzy, ze względu na brak konieczności zakupienia desek oraz czasu, gdyż pozostaje jedynie montaż membrany.

Krycie wstępne: deskowanie + papa

dach wstepne krycie-deskowanie_i_papa.png

 Membrana Koramic Classic light_2013.tif   Membrana Koramic Classic super_2013.tif

Membrany dachowe Koramic

dach wstepne krycie-membrana_dachowa.png

Od zewnątrz membrana, a od wewnątrz….?

W domach z poddaszem użytkowym należy ocieplić dach. Gdy wstępne krycie wykonane jest z membrany dachowej Koramic, wówczas bezpośrednio pod nią, pomiędzy krokwiami należy zamontować izolację termiczną (np. wełnę mineralną). Nie trzeba zostawiać szczeliny, jak przy deskowaniu, gdyż membrana umożliwia swobodną dyfuzję pary wodnej. Od strony poddasza również należy zabezpieczyć izolację przy użyciu folii paroprzepuszczalnej, a następnie wykończyć sufit, np. płytą gipsowo-kartonową. Tak zabezpieczona z obu stron izolacja cieplna jest odpowiednio chroniona przed gromadzeniem się wilgoci, która znacząco obniża jej izolacyjność.  

Wybieramy pokrycie dachowe

W wysokim stopniu na szczelność dachu przekłada się solidność i trwałość pokrycia. Ważny jest materiał, z jakiego jest wykonane, a także system mocowania i uszczelniania. Pierwszą barierę podczas opadów, stanowią dachówki. Tu najlepiej sprawdzają się te ceramiczne, które są niezwykle trwałe i odporne zarówno na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg, jak też na działanie bardzo niskich lub wysokich temperatur. Wypalone z gliny dachówki, nie zmieniają kształtu i nie pękają, przez co stanowią ochronę dla dachu przez długie lata. Jednocześnie ogromna oferta kolorów i modeli dachówek Koramic sprawia, że są one również najlepszym wyborem ze względów estetycznych. Do nowoczesnych obiektów idealnie pasują płaskie, grafitowe lub czarne dachówki Actua 10. W tę stylistykę wpisuje się również Alegra 9, która ma największą powierzchnię (wystarczy nawet 9 dachówek do pokrycia 1 m2). Wykonany z niej dach optycznie nabiera lekkości, a zarazem surowości formy. Na bardziej klasycznych domach, dobrze prezentują się tradycyjne esówki czy mnich-mniszki, które dodają mu elegancji i prestiżu. Natomiast do dachów wielospadowych, z lukarnami lub wolimi okami, polecane są karpiówki. Ich małe kształty pozwalają efektowniej pokryć te bardziej złożone konstrukcyjnie detale. Poszczególne modele różnią się nie tylko kształtem, ale również kolorem i wykończeniem. Dachówki ceramiczne, tak jak inne produkty z gliny, dzięki zawartym w niej związkom żelaza, w procesie wypału nabierają naturalnej, ceglastoczerwonej barwy. By uzyskać inne odcienie pokrywa się je warstwą angoby. To specjalna glinka, która w procesie wypału spieka się z powierzchnią dachówki i nadaje jej żywe, trwałe kolory. Angoba szlachetna to odmiana tej powłoki, zawierająca większą ilość kwarcu i dzięki temu zapewniająca bardziej połyskującą barwy. Jednak najbardziej błyszczące są dachówki glazurowane, przy których produkcji zachodzi proces szkliwienia, ze względu na jeszcze większy udział kwarcu w surowcu. Jednocześnie dachówki angobowane i glazurowane mają gładką, niekiedy wręcz śliską powierzchnię, przez co są mniej podatne na zabrudzenia i porastanie mchem.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK