| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dach > Wole oko – projekt, zasady budowy i wykonanie

Wole oko – projekt, zasady budowy i wykonanie

Wole oko to rodzaj lukarny dachowej – element ozdobny wyłaniający się płynnie z dachu. Ten typ lukarny może urozmaicić dach naszego domu, jednak jego wykonanie jest dość skomplikowane już na etapie projektu. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu wolego oka? Jak prawidłowo powinno zostać wykonane wole oko?

Projekt wolego oka

Przy projektowaniu wolego oka musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na nachylenie połaci dachowej, czyli różnicą pomiędzy nachyleniem linii wierzchołka wolego oka a nachyleniem głównej połaci dachu – z założenia nie powinna wynosić więcej niż 12°. Właśnie taka wartość graniczna pozwala na dobre doświetlenie okna, które wstawia się w wole oko. Pamiętajmy, aby sprawdzić czy model wybranego przez nas pokrycia dachowego jest dostosowany do tego kąta nachylenia. Drugi istotny element stanowi właśnie rodzaj dachówki – bardzo dobrze sprawdza się dachówka karpiówka, bo jej niewielki rozmiar i stosunkowo nieduża szerokość pozwala na płynne przechodzenie pokrycia wolego oka. Możemy zdecydować się także na dachówkę mnich-mniszka lub popularną esówkę bez zamków. Najtrudniej będzie wykonać wole oko z dachówek zakładkowych, chyba że możemy dokupić do nich kształtki ceramiczne przygotowane do ułożenia właśnie tego typu lukarny.

Zasady budowy  i wykonania wolego oka

Projekt wolego oka powinien zakładać także podstawowe wymiary łuku czołowego – wysokość i szerokość podstawy. Graniczną wartością jest 1:5 czyli szerokość pięć razy większa od wysokości. Ważne, że im większa szerokość podstawy w stosunku do wysokości, tym wole oko łagodniej opada. Wówczas łatwiej je estetycznie wykonać, nie ma także problemu z doborem dachówki, choć przy dachówkach zakładkowych wartość graniczna to 1:8. Przy niewielkich konstrukcjach szczególnie ważny jest duży stosunek szerokości podstawy do wysokości, tylko wtedy wyglądają one efektownie. W czasie budowy wolego oka należy zwrócić uwagę na jego szczelność. Najlepszą zapewni deskowanie lukarny i połaci, które z nią sąsiadują. Na deskowaniu powinniśmy umieścić membranę dachową wysokiej klasy przystosowaną do dachów o pełnym deskowaniu, ewentualnie możemy do tego celu wykorzystać papę. Dopiero na tak przygotowanej konstrukcji montujemy kontrłaty – promieniście – i łaty właściwe – ich liczba musi być równa liczbie łat dochodzących do wolego oka z połaci głównej. Sam rozstaw łat zmienia się w zależności od ich położenia, to znaczy im bliżej do wierzchołka lukarny, tym rozstaw jest większy. Odpowiednio przygotowana konstrukcja gwarantuje trwałość i nieprzeciekanie wolego oka, jednak pokrycie jej dachówką lepiej pozostawić specjalistom – wymaga to dużej wprawy i umiejętności.

Zobacz także:  Lukarna – sposób na doświetlenie poddasza

Zobacz także:  Jak dobierać rozmiar okien dachowych do poddasza?

Zobacz także:  Jak dobrać i usytuować okna dachowe?

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Tagi

dachy, okna

Zdjęcia

Wole oko, aby_poprawnie_wykonac_wole_oko_potrzeba_wielu_cwiczen_min_na_takich_konstrukcjach. Fot. Röben
Wole oko, aby_poprawnie_wykonac_wole_oko_potrzeba_wielu_cwiczen_min_na_takich_konstrukcjach. Fot. Röben

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosakowska

Adwokat w Kancelarii Raczkowski Paruch.. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada kilkuletnie doświadczenie w obsłudze przedsiębiorców m.in. z branży farmaceutycznej, doradztwa personalnego oraz osób fizycznych w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w szczególności w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, prowadzeniem postępowań związanych z mobbingiem i dyskryminacją w zatrudnieniu. Autorka kilkudziesięciu artykułów z zakresu prawa pracy. W latach 2012-2016 pracowała w departamencie prawa pracy jednej w warszawskich kancelarii prawnych, gdzie zajmowała się prawem pracy oraz sprawami związanymi z ochroną danych osobowych pracowników.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK