| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dach > Jak wentylować połać dachową?

Jak wentylować połać dachową?

Dach jest jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku. Podczas jego budowy poza wybraniem właściwego pokrycia dachowego, powinniśmy zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie wentylacji połaci dachowej. Dobrze wykonana wentylacja dachu zapewni prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z poddasza.

Okap dachowy

Nieprawidłowo wykonana konstrukcja okapu także może zaburzać proces wentylowania połaci. Tutaj fachowe wykonawstwo odgrywa główną rolę, nie mniej jednak nie należy zapomnieć o odpowiednim doborze elementów wentylacyjnych w obrębie tej części dachu. Znane na rynku i najczęściej stosowane są okapowe elementy wentylacyjne oraz taśmy wentylacyjne. Produkty te wykonane są z twardego PVC, dostępne w podstawowych kolorach. Okapowy element wentylacyjny jest zaprojektowany do wentylacji okapu i spełnia wymagania wentylacyjne określone odpowiednią normą. Zastępuje jednocześnie łatę okapową i umożliwia bezproblemowy montaż haków rynny poprzez zintegrowane kołki dystansowe. W zależności od potrzeby, usuwając kołki dystansowe w okapowym elemencie wentylacyjnym bez grzebienia, można go połączyć z okapowym grzebieniem wentylacyjnym (tzw. wróblówka).

Akcesoria te nie tylko zapewniają właściwy wlot powietrza przewidziany w normie - min. 200 cm²/m, ale też stanowią skuteczne zabezpieczenie przed zagnieżdżaniem się ptactwa, szkodnikami oraz rozmaitymi zanieczyszczeniami radzi Przemysław Skibiński.

Zobacz także: Jak wykończyć kosze dachowe?

Dachówka wentylacyjna

Przy dachach o dużych i skomplikowanych połaciach, wentylacja okapu i kalenicy okazuje się czasami niewystarczająca. Kominy, okna dachowe mogą powodować wszelkiego typu zakłócenia w przepływie powietrza zmniejszając wydajność wentylacji na obszarze okap -kalenica. Wówczas ów proces możemy usprawnić montując dachówki do wentylacji połaci dachowej Venduct®. Są one często, jeśli chodzi o funkcję, mylone z kominkami wentylacyjnymi. W przeciwieństwie do kominków, nie służą do wentylacji pomieszczeń, ale pokrycia dachowego, a sposób ich rozmieszczenia oraz ilość uzależnione są od długości połaci. Jeśli mamy do czynienia z dachem o długości ok. 4,5 m, wtedy dachówki układamy co 1,5 m wzdłuż kalenicy. Natomiast w przypadku dłuższego – ponad 7 m, należy je rozmieścić w dwóch rzędach, także z zachowaniem 1,5 m odstępu. Dobrze, jeśli wykonane są ze specjalnego, twardego PVC, odpornego na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i starzenie.

Zobacz także: Kiedy warto zdecydować się na dachówki solarne?

Zastosowanie na połaci wymienionych akcesoriów dachowych pozwoli prawidłowo wykonać uszczelnienie i jednocześnie zapewni odpowiednią wentylację kalenicy oraz okapu każdego dachu spadzistego wykonanego z pokryć profilowanych. Dzięki temu dach przez długi czas będzie funkcjonalny i trwały, co z pewnością przełoży się na komfort mieszkańców.

Źródło: Klöber-HPi

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Aby spełnić ten warunek wykorzystujemy przestrzeń, która powstała po ułożeniu dachówki na kontrłatach.
Aby spełnić ten warunek wykorzystujemy przestrzeń, która powstała po ułożeniu dachówki na kontrłatach.

Odpowiednio wykonana konstrukcja dachu ma za zadanie zapewnić odpowiednią wentylację połaci.
Odpowiednio wykonana konstrukcja dachu ma za zadanie zapewnić odpowiednią wentylację połaci.

Przestrzeń ta umożliwia odprowadzanie pary wodnej, której skuteczne zagospodarowanie reguluje nam odpowiednio dobrana membrana dachowa.
Przestrzeń ta umożliwia odprowadzanie pary wodnej, której skuteczne zagospodarowanie reguluje nam odpowiednio dobrana membrana dachowa.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK