| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dach > Jakie drewno zastosować na więźbę?

Jakie drewno zastosować na więźbę?


Więźba dachowa najczęściej wykonywana jest z drewna. Pomimo, że na rynku dostępne są bardziej wytrzymałe i trwałe materiały, drewno i tak dla większości inwestorów jest niezastąpionym materiałem na konstrukcje budowlane. Drewno więźby dachowej powinno być trwałe i wytrzymałe, a ponad to powinno posiadać stosunkowo nieduży ciężar.

Najczęściej stosowanym rodzajem drewna, używanym do konstrukcji więźby dachowej, jest drewno sosnowe i rzadziej świerkowe. Drewna te charakteryzują się wysoką wytrzymałością w porównaniu z ich niedużą twardością. Dzięki temu konstrukcję da się łatwo formować przez przycinanie. Dodatkową zaletą tych rodzajów drewna jest mała ilość wad i sęków. Wady te mogą obniżać wytrzymałość drewna.

Zobacz także: Więźba dachowa: tradycyjna czy prefabrykowana?

Elementy konstrukcyjne więźby dachowej można wykonać samemu lub zamówić w wytwórni. Jeśli chcemy wykonać je sami, drewno pozyskane z lasu należy wysuszyć, oczyścić z kory, wyrównać jego powierzchnie, odpowiednio przyciąć i zaimpregnować. Impregnację można przeprowadzić przez naniesienie specjalnego środku przy pomocy pędzla przez natryskanie lub krótką jego kąpiel. Łatwiej jest zamówić gotowe elementy w wytwórni, która materiał suszy komorowo, co zajmuje stosunkowo mało czasu. Dla porównania, drewno suszone naturalnie musi przeleżeć nawet trzy sezony pod wiatą. Impregnacja w wytwórni przeprowadzana jest ciśnieniowo, dyspersyjnie lub jako kąpiel długotrwała. Nie ma wątpliwości co do wyższej jakości takiej produkcji. Producent może wydać zaświadczenie o rodzaju i metodzie impregnacji materiału przeznaczonego na konstrukcje budowlane. Musi on potwierdzić zgodność materiału z normą.

Zobacz także: Z czego wykonać sztywne poszycie dachu?

Drewno przeznaczone na więźbę dachową powinno mieć wilgotność nie większą niż 20% w przypadku, gdy konstrukcja będzie osłonięta i 23%, gdy będzie narażona na działanie czynników atmosferycznych. Warto zaznaczyć, że im większa wilgotność drewna, tym jego wytrzymałość jest mniejsza. Do budowy więźby można stosować drewno klasy co najmniej K27. Im większa liczba w oznaczeniu, tym wyższej klasy jest drewno. Lite drewno może być zastąpione drewnem klejonym. Charakteryzuje się ono większą wytrzymałością.

Elementy wykonane z drewna klejonego klasy K27 mają wytrzymałość charakterystyczną dla klasy drewna litego o jeden wyższej, czyli K33.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Najczęściej stosowanym rodzajem drewna, używanym do konstrukcji więźby dachowej, jest drewno sosnowe i rzadziej świerkowe.
Najczęściej stosowanym rodzajem drewna, używanym do konstrukcji więźby dachowej, jest drewno sosnowe i rzadziej świerkowe.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK