| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dach > Czym ocieplić dach płaski?

Czym ocieplić dach płaski?


Dach płaski (inaczej nazywany stropodachem) bez wątpienia należy ocieplić. Chronimy się w ten sposób przed stratami ciepła i wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Możemy stosować wełnę mineralną, styropian i polistyren ekstrudowany w zależności od technologii i układu warstw materiałów oraz sposobu użytkowania naszego dachu.

W czasach coraz częstszych podwyżek materiałów, ciężko nie wspomnieć o roli izolacji termicznej. Szukamy metod oszczędności pieniędzy przez wyszukiwanie tańszych metod grzewczych bądź mniejszego zużycia energii. W celu zmniejszenia ilości zużywania energii możemy wymienić system grzewczy na nowszy i wydajniejszy. Możemy też zacząć od podstawowych czynności (także przy nowopowstających budynkach) czyli zastosowaniu odpowiednio dobranej i wykonanej izolacji termicznej wszelkich przegród w tym dachu.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Dach płaski, zwany też stropodachem, posiada nachylenie połaci do 20°. Wyróżnia się także stropodachy wentylowane i niewentylowane. W zależności od typu dachu zastosujemy różnego rodzaju materiały nawet tego samego typu.

W stropie wentylowanym stosujemy wełnę mineralną w postaci mat bądź granulatów, a w niewentylowanym używamy twardych płyt.W zależności od stosowanych materiałów, rodzaju dachu czy przeznaczenia pomieszczeń, zaleca się stosowanie 20–30 cm izolacji termicznej. Warto sprawdzić, jaka jest wymagana grubość izolacji, by później nie być zawiedzionym z położonej izolacji czy wręcz zmuszonym do docieplenia dachu.

Do izolowania termicznego dachów płaskich służy przede wszystkim wełna mineralna w postaci już wspomnianych twardych płyt, granulatów, mat oraz styropian wraz z polistyrenem ekstrudowanym.

Wełna mineralna – do jej zalet zaliczymy bardzo długą trwałość. Materiał ten nie starzeje się i nie traci swoich właściwości nawet po wielu latach. Wełna skalna jest materiałem niepalnym, dzięki czemu spełnia wszelkie przepisy ppoż. w budownictwie. Jest dobrym izolatorem ciepła posiada współczynnik przenikania ciepła w okolicach 0,040 W/mk. Pełni też funkcję izolacji akustycznej. Przy stosowaniu wełny mineralnej jako ostatniej warstwy przed położeniem pokrycia, należy zastosować twarde zaimpregnowane płyty bądź płyty hydrofobizowane.

Warstwa wełny mineralnej może być także warstwą spadkową na dachu, należy jedynie zamówić wcześniej u producenta odpowiednio wykonaną, podciętą izolację.

Styropian i polistyren ekstrudowany – są materiałami twardymi, trwałymi oraz nienarażonymi na kontakt z wodą. Niestety są materiałami palnymi. Nie są także idealnym izolatorem akustycznym. Posiadają dobre właściwości cieplne, a ich współczynnik przenikania wynosi około 0,040 W/mk. w zależności od producenta i jakości materiału.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Aktualizacja: 23.02.2011

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dach płaski (inaczej nazywany stropodachem) bez wątpienia należy ocieplić. Chronimy się w ten sposób przed stratami ciepła i wysokimi rachunkami za ogrzewanie
Dach płaski (inaczej nazywany stropodachem) bez wątpienia należy ocieplić. Chronimy się w ten sposób przed stratami ciepła i wysokimi rachunkami za ogrzewanie

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2012-06-22 13:57 Zgłoś

Knauf oferuje teraz darmo ekorolkę wełny po wygenerowaniu kodu z tej strony: http://www.akcjaekoszkola.pl/

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »