| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dach > Jak czyścić system rynnowy?

Jak czyścić system rynnowy?

Wysokość i utrudniony dostęp sprawiają, że kontrola drożności rynien nie jest łatwa. Oczyszczanie rynien wymaga specjalnych zabiegów, a tylko drożne rynny spełniają swoje zadanie. Sprawne odprowadzanie wody deszczowej z dachu to m.in. ochrona elewacji i ścian przed działaniem wody. Przystępując do prac porządkowych należy się trzymać pewnych zasad.

Czyszczenie rynien zaleca się wykonywać w okresie jesiennym, w okolicach listopada. Czasami warto jest to jeszcze robić po zimie. Najbardziej narażone na zatykanie się rynien i rur spustowych są domy usytuowane w pobliżu drzew, szczególnie kasztanów i żołędzi. Jednak należy pamiętać, że wiatr też jest zdolny do przenoszenia różnego rodzaju zanieczyszczeń. Rodzaj materiału, z jakiego wykonane są rynny również ma wpływ na podatność do zatykania się. Rynny plastikowe czy wykonane z miedzi mają gładsze krawędzie niż rynny stalowe. Szczególnie z biegiem czasu, kiedy rynny pokrywają się rdzą, a zanieczyszczenia mają większą możliwość przyczepności i akumulacji w rynnie czy rurze spustowej.

Drożność systemu rynnowego możemy sprawdzić przez polanie wodą i kontrolę odpływu. Jeśli woda nie wypływa z rur spustowych lub wypływa w mniejszym stopniu, znaczy to, że system jest niedrożny. Czyszczenie można wykonać samemu przy użyciu drabiny, szczotki i węża ogrodowego. Usuwanie zanieczyszczeń zaczyna się od rynien najwyżej położonych. Należy najpierw wymieść i usunąć większe zanieczyszczenia, a następnie spłukać wodą pod ciśnieniem. Przy zaleganiu większych ilości błota, należy pozostawić rynny na pewien czas zalane wodą w celu odmoknięcia i rozpuszczenia niedrożności. 

Do czyszczenia rynien nie należy stosować ostrych narzędzi aby nie zarysować powierzchni. Takie uszkodzenia mogą prowadzić np. do korozji rynien metalowych.

Przydatne w czyszczeniu rynien może być stosowanie specjalnych siatek i osadników wewnątrz rur. Dostęp do nich jest możliwy dzięki specjalnym otworom z zamknięciem. Co jakiś czas należy takie sitka wyjąć i wyczyścić. Do zapobiegania niedrożności rynien służą kratki montowane na rynnach. Zatrzymują one liście i większe zanieczyszczenia. Należy jednak pamiętać, że zalegające liście na takiej kratce mogą uniemożliwiać spływanie wody z dachu do rynien. Przez to, takie rozwiązanie nie zwalnia nas z kontroli drożności systemu rynnowego, również dlatego, że kratka nie zatrzymuje mniejszych zanieczyszczeń w postaci piasku czy igliwia. 

Kontrola swobodnego odpływu wody z rur spustowych jest również ważna. Kiedy rury zakończone są kolankiem, nie należy zastawiać miejsc w pobliżu ich wylotu. W przypadku odprowadzania wody do podziemnej kanalizacji deszczowej, należy co jakiś czas wyjmować kratkę z pojemnika i wyczyścić osadnik.

Dodatkowym i dość często występującym, uciążliwym problemem mogą być ptaki, które lubią formować sobie gniazda właśnie w rynnach. Nie należy niszczyć ich gniazd, tylko przenieść je w inne, bardziej odpowiednie miejsce.

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »