| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dach > Czym jest dach odwrócony?

Czym jest dach odwrócony?

Dach odwrócony to nie jak by się mogło wydawać dach ze spadkiem połaci do środka dachu. Nazwa wskazuje na inny niż tradycyjnie układ warstw. Jego stosowanie jest kosztowne, ale czasami konieczne. Tak jest w przypadku dachów płaskich, których powierzchnię chcemy wykorzystać.

Tradycyjny układ warstw dachu to, kolejno od konstrukcji nośnej, paroizolacja, termoizolacja, hydroizolacja i warstwa ostatecznego pokrycia dachu. W przypadku dachów płaskich pojawia się problem odpływu wody z dachu. Warstwa izolacji przeciwwodnej, w takim przypadku powinna być bardzo szczelna i wytrzymała na uszkodzenia. Ze względu na kształt dachów płaskich są one częściej „odwiedzane” przez ludzi niż dachy strome. Każde naprawy na dachu powodują że ekipy naprawcze po nim chodzą i co za tym idzie pokrycie dachu i znajdująca się pod nim izolacja (czasami to dwa w jednym – papa jest zarówno przykryciem i hydroizolacją) ulegają zniszczeniu. Chcąc zapobiec takim sytuacjom dachy płaskie konstruuje się jako odwrócone. 

Konstrukcja dachów odwróconych polega na tym, że warstwa chroniąca budynek przed wnikaniem wody znajduje się bezpośrednio na konstrukcji nośnej dachu, a na niej dopiero warstwa ocieplenia i warstwy wykończeniowe. Izolacja wtedy jest osłonięta innymi warstwami, dzięki czemu jej uszkodzenie jest trudne i może powstać jedynie przez błędy montażowe. Jako hydroizolacje układa się papy bitumiczne. Często stosuje się dwie warstwy papy termozgrzewalnej. Do ocieplana dachów odwróconych stosuje się specjalne materiały. Powinny być one odporne na obciążenia i wilgoć. Takie warunki spełnia polistyren ekstradowany – XPS. 

Do ocieplania dachów odwróconych nie nadają się tradycyjnie używane materiały. Nie należy mylić płyt XPS z EPS – powszechnie nazywanym styropianem.

Warstwę ocieplenia należy zabezpieczyć przed podrywaniem przez wiatr. Układa się na niej ciężkie płyty lub zasypuje żwirem. 

Przy takim układzie warstw woda opadowa zatrzymuje się na warstwie hydroizolacji i to z niej należy zapewnić skuteczne odprowadzenie wody. Powierzchnie dachu płaskiego ukształtowuje się najczęściej ze spadkiem do środka dachu. W miejscu, w którym zbiera się woda, znajduje się rura spustowa poprowadzona wewnątrz budynku lub kanały odprowadzające wodę do rury spustowej znajdującej się na zewnątrz.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK