| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dach > Pokrycia dachowe naturalne

Pokrycia dachowe naturalne

Pokrycia dachowe naturalne w przeszłości były stosowane w każdym zakątku świata. Różniły się dostępnością materiałów i ich rodzajem. Wszystkie miały za zadanie ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Wśród pokryć stosowanych Polsce można wymienić strzechy. Dachy o pokryciu strzechą to dachy, których materiał pokrycia to słoma lub trzcina. Ich dostępność nie sprawiała problemów, dziś stosowane są jako elementy dekoracyjne.

Do krycia strzechą korzystne były dachy o nachyleniu połaci powyżej 45°. Maty strzechy układało się na łatach o rozstawie 40 cm. Do nich za pomocą drutu lub innego materiału łączącego przymocowywano wiązki strzechy grubości 40 cm.

Dachy ze strzechy słomianej bądź trzcinowej mają rewelacyjne walory akustyczne i współczynnik przenikania ciepła „U” mniejszy niż 0,3 W/(m2K). Co jak na dzisiejsze warunki pozostaje w zgodzie z wymaganiami normowymi.

Niewątpliwą wadą takich dachów jest palność i podatność na korozję biologiczną. Oczywiście w odróżnieniu do dawnych czasów strzecha jest impregnowana. Trwałość takiego dachu dochodzi do 80 lat.

Inną grupą pokrycia naturalnego są gonty. Takie pokrycie jest bardziej trwałe i wytrzymałe niż strzecha. Jako droższe stosowane było na dachach dworków lub z uwagi na dostępność na południu do krycia chałup góralskich. Gont jest to deszczułka w kształcie trójkąta o długości ok. 50 cm i podstawie ok. 15 cm. Gonty powinny być łupane ręcznie wzdłuż słojów drewna jodłowego lub ścierkowego. Takie pokrycie powinno się układać na dachach o pochyleniu większym niż 45°. Gonty są pokryciem palnym i trwałością dorównują strzechom. 

Polecamy: Renesans strzechy trzcinowej

Pokrycie z wiór osikowych stanowi alternatywę do w/w pokryć. Jest najtańsze ale najmniej trwałe. Łatwo ulega korozji biologicznej. Układa się je zwykle w 5 warstwach. Ma stosunkowo niski ciężar i nadaje się do dachów o nachyleniu połaci powyżej 30°.

Czytaj także: Rynny w konstrukcji dachu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK