| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dach > Pokrycie dachów stromych w zarysie

Pokrycie dachów stromych w zarysie

Konstrukcja dachów charakteryzuje się dosyć dużą elastycznością modelowania. Nawet w trakcie wznoszenia może być łatwo zmieniona.

Jedną z cech dachów jest zdolność do przenoszenia obciążeń. Pochodzą one od ciężaru własnego, ciężaru pokrycia, ale też od ciężaru chwilowego wywołanego działanie wiatru i zalegającego śniegu.

Aby zapewnić odpowiednią sztywność, czyli niezmienność geometryczną wszystkie przekroje muszą być dostosowane do takich przeciążeń. Przekroje krokwi przejmujących jako pierwsze ciężar zewnętrzny, muszą również uwzględniać swoimi wymiarami możliwość zamontowania między nimi izolacji termicznej.

Oczywiście na rodzaj pokrycia dominujący wpływ będzie miało nachylenie połaci. Od nachylenia zależeć będzie prędkość odpływu wody i tym samym szczelność. Dachy o małym kącie nachylenia można pokrywać dachówką bitumiczną lub blachą profilowaną. Pokrycie dachów o małym nachyleniu dachówkami ceramicznymi jest możliwe, pod warunkiem ułożenia podkładu z papy, gdyż sama dachówka przy tym spadku nie zapewnia szczelności. Dachy o skomplikowanych kształtach lepiej jest pokryć drobnowymiarowymi elementami z uwagi na minimalizacje przycięć, czyli dachówkami ceramicznymi, dachówkami bitumicznymi, gontami. W sytuacji dachów prostych najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie pokrycie go arkuszami blachy.

Polecamy: Fundament a piwnica

Należy pamiętać, że wraz ze zwiększaniem nachylenia rosną długości krokwi. Te elementy konstrukcyjne poddawane są niekorzystnemu układowi zginania oraz ściskania. Taka sytuacja z kolei determinuje coraz to bardziej skomplikowane technicznie dachy związane z rozwiązaniem podparcia krokwi i zapewnienia sztywności konstrukcji. Pokrycie również ma wpływ na przekroje krokwi, różnica pomiędzy wymaganymi przekrojami na dach kryty blachą a dachówkami ceramicznymi będzie zauważalny. Istotną sprawą wpływającą na pokrycie dachu ma również lokalizacja.
Dachy wykonywane na terenie leśnym powinny być śliskie i gładkie. Powinny umożliwiać szybkie odprowadzanie pozostałości z drzew. W sytuacji dachówek ceramicznych powinny być one glazurowane. 

Czytaj także: Kilka słów o dachach

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK